Toto hnojivo používali naši předkové už před stovkami let. Rostliny jím stačí zalít jednou za čas, výsledky jsou okamžité

Cílem pěstitelů pokojových rostlin je obvykle dopřát jim co nejlepší podmínky. Pak se mohou těšit z toho, jak hezky rostou a jsou okrasou domova nebo kanceláře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý živý organismus, tedy i pokojové rostliny, potřebuje ke svému růstu potřebnou péči. Znamená to rostliny nejen pravidelně zalévat a poskytnout jim stanoviště, které jim svědčí, ale také je přihnojovat. Díky tomu rostliny porostou lépe a bujněji. V obchodech jsou sice k dostání nejrůznější hnojiva, ale je možné si vypomoct i z domácích zdrojů. Vyjdou levněji, je to ekologické a rostlinám to prospěje stejně.

Šťávu z masa nevylévejte

Naši předkové neměli k dispozici tak širokou nabídku hnojiva pro pokojové rostliny. Obvykle na to šli selským rozumem a používali to, co měli běžně k dispozici. A tím nemyslíme osvědčenou chlévskou mrvu nebo kompost. Víte, že hnojit pokojové rostliny lze i šťávou z masa? Většinou ji pravděpodobně vyléváte, když maso oplachujete nebo rozmrazujete. Přitom se jedná o hnojivo plné fosforu a draslíku, které rostliny ke svému životu potřebují.

Masová voda jako hnojivo funguje

Ve vodě, kterou získáte z omytého nebo rozmrazovaného masa, je přítomna krev. Ta obsahuje železo a hořčík. Železo je v tomto případě ve formě chelátu, což je komplexní sloučenina, která obsahuje centrální atom (kation) a anion nebo neutrální komplex (ligand). Díky tomu do sebe pokojové rostliny železo lépe absorbují, více rostou a mají zelenější listy vlivem většího obsahu chlorofylu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když rostlinám chybí železo nebo hořčík

I pokojové rostliny mohou trpět nedostatkem minerálů. Chybí-li jim železo, tak jim blednou listy, protože se netvoří tolik chlorofylu. Při malém obsahu hořčíku trpí kořenový systém. Vše lze napravit přídavkem vhodného hnojiva, případně právě masovou vodou, již si lze připravit v domácích podmínkách. Je však nutné hojné ředění vodou, jinak se vám může linout z květináčů nepříjemný zápach.

Kterým pokojovkám masová voda svědčí

Masovou vodu budou s chutí absorbovat africké fialky, muškáty, begónie, petúnie, podeňky nebo měsíček lékařský. Pozor je třeba si dávat u rostlin, které nemají rády organická hnojiva. Těmto by masová voda příliš neprospěla. Patří mezi ně například fíkus nebo kalátea. Obecně platí, že masová voda je vhodná pro rostliny okrasné listem.

Jaké je vaše osvědčené organické hnojivo pro pokojové rostliny?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články