Vaše rostliny potřebují mléko. Připravte jim z něj zázračnou tekutinu, která je ochrání a dodá energii na několik měsíců

Mléko je výborným zdrojem vápníku, proto by se mělo pít každý den. Málokdo ale tuší, že ho je možné použít pro hnojení zeleniny, a tak získat bohatou úrodu.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Každá zelenina vyžaduje potřebnou péči, za což se odvděčí svými plody. Jde zejména o vhodnou půdu, která je potřebná pro dobrý růst rostlin, ale také závlahu a hnojení. Kromě kupovaných průmyslově vyráběných hnojiv je možné použít taková, jež si připravíte doma z běžně dostupných surovin. Jednou z nich je i mléko.

Proč právě mléko je vhodné hnojivo

Mléko vedle vápníku obsahuje draslík, hořčík, železo a další užitečné minerály. Je nezbytné pro zdravý vývoj kostí u člověka, a tak může dobře posloužit i rostlinám, kterým předá živiny v sobě obsažené. Vedle mléka lze použít i mléčné výrobky, jako je například kefír. Jak se z něho připraví zálivka plná hodnotných látek?

Hnojivo vyrobené z mléka

Okurky, aby unesly své poměrně těžké plody, potřebují být silné. Zde vypomůže zejména kefír, který prohnojí půdu a rostlinám dodá to, po čem zesílí. Smíchejte proto 1 litr kefíru s 10 litry vody. Do směsi přidejte 3 kapky jódu. Toto množství je ideální pro hnojení jedné rostliny. Při výrobě tohoto hnojiva je třeba dodržet to, aby kefír byl přírodní s probiotiky.

Když žloutnou listy okurek

Pokud začnou žloutnout okurkové listy, případně se na nich či na stonku objeví bílé skvrny, znamená to většinou, že rostlinu napadlo tzv. padlí. Jedná se houbovité onemocnění, proti kterému může pomoct hnojivo ze 30 kapek jódu, jež se přidají do 1 litru mléka. Pak je v této směsi třeba rozpustit kousek farmářského mýdla. Vše se zředí v 9 litrech vody a nechá se 10 minut odstát. Následně se hotovou směsí rostliny postříkají.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak funguje jód

Jód poskytuje rostlinám sílu bojovat proti houbovitým a dalším chorobám i škůdcům. Zároveň zvyšuje rychlost fotosyntézy. Zlepšuje metabolismus dusíku a sacharidů v rostlinách. Díky němu budou okurky bujnější.

Ke hnojení využijte i podmáslí

Pro růst ovoce všeho druhu je výborné podmáslí. Míchá se obvykle s humusem, hnojem a popelem ze dřeva. Když se tato směs přidá do půdy, zvyšuje její kyselost, což ovoci prospívá. Jestliže se chcete zbavit mšic u jahod, je třeba smíchat mléko a vodu, směs nalít do postřikovače, a pak jím jahody postříkat.

Jaké domácí prostředky pro hnojení rostlin na zahradě používáte?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články