Pouhé dvě lžičky zeleného čaje slouží jako elixír růstu. Probudí k životu jakoukoli rostlinu, pokojovou i zahradní

Pokud hledáte účinné a zároveň levné řešení, jak přihnojit své pokojové rostliny, možná byste měli zvážit uchování použitých sáčků zeleného čaje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zelený čaj je mezi lidmi známý především jako lahodný horký nápoj, který má zároveň řadu pozitivních účinků na lidské tělo. Méně z vás pak ví, že může mít i další využití. Jedním z nich je aplikace vyluhovaných čajových lístků jako přírodního hnojiva. Jedná se o účinnou metodu a zároveň o tu, jež je zcela zdarma. V podstatě se jedná o recyklaci (domnělého) odpadu. Spolu s čajovými lístky se mj. dají jako hnojivo použít i další zbytky z kuchyně.

Vaše rostliny získají potřebnou výživu

Snad každý, kdo má ve své domácnosti nějaké rostliny, si přeje, aby byly zdravé a zároveň krásně kvetly. Pro to je přirozeně nestačí pouze pravidelně zalévat, ale důležité je i přiměřené hnojení. Jednou z možností takového hnojení je to pomocí vyluhovaných čajových lístků. Pro tuto metodu jsou vhodné jak zelené čaje sypané, tak sáčkované. V případě druhé varianty jednoduše sáček roztrhnete a obsah vysypete vedle na talířek či na misku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zelený čaj se řadí mezi vyhledávaná hnojiva zejména pro svoji bohatost na některé základní živiny – fosfor, vápní, draslík a hořčík. Nemusíte se bát, že by vaše rostliny dostaly jednorázově vysokou dávku živin – čajové lístky se rozkládají vcelku dlouho, proto se živiny uvolňují postupně. Nicméně lépe z něj budou profitovat rostliny snášející kyselejší substrát (kapradiny, africké fialky, amarylisy, vánoční kaktusy či tlustice). Vzhledem k obsahu tříslovin totiž nepatrně snižuje pH půdy.

Výroba domácího hnojiva je triviální

Pokud vás zaujala možnost hnojení zeleným čajem, jistě vás bude zajímat i to, jak si hnojivo vyrobit. Máte na výběr z několika možností. Prvním způsobem je zkompostování zeleného čaje – čajové lístky jednoduše vysypte do vašeho domácího kompostéru a během několika týdnů získáte tekutinu bohatou na živiny. Tu zřeďte a rostliny s ní zalévejte jednou za dva týdny. Jinou možností je pro přihnojení rostlin použití výluhu ze zeleného čaje. Použité čajové sáčky namočte na několik hodin do vody. Tu následně používejte pro zalévání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Třetí možností je mulčování zeleným čajem. Použité čajové sáčky (popřípadě sypaný čaj) nechte vychladnout a následně je rozprostřete v tenké vrstvě navrch zeminy v květináči. Hnojení se obecně doporučuje během období růstu rostlin – tedy na jaře a v létě. V období klidu rozhodně rostliny hnojit nemusíte. Společně s čajovými lístky můžete rostliny přihnojit i vaječnými skořápkami či banánovými slupkami (ty je nejprve nutné zkompostovat).

Zdroj: Urbangardengal

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články