Hnojíte orchideje průmyslovými hnojivy a přesto nekvetou? Vsaďte na pomocníka ze spíže, a nevyjdete z údivu

Orchideje patří mezi poměrně náročné pokojové rostliny. Pokud vaše orchidej odmítá kvést, pomůže vám levná domácí ingredience.

i Zdroj fotografie: Canva
                   

Orchideje se rozhodně počítají mezi poměrně náročné pokojové květiny. Nemusí tomu tak však být vždy. Stačí se naučit několik jednoduchých zásad péče a vaše orchidejové okno vám bude závidět každý květinový nadšenec. A nezáleží na tom, zda vám dělají společnost můrovce alias Phalaenopsis nebo mnohem exotičtější druhy.

Orchideje potřebují pravidelné hnojení, to si pamatujte

Většinou své rostliny ničíme nevědomky. Necháme si jednoduše poradit obsluhou v prodejně, a pokud narazíme na neodborníka, nezbude nám po několika měsících nic jiného než oči pro pláč. V první řadě byste měli zapomenout na všechny ty atraktivně zbarvené obaly na květináče, do nichž jsou orchideje usazovány. Jde totiž o doplněk naprosto nevhodný.

iZdroj fotografie: Pixabay

I když nápaditě ladí s barvou květů, ve skutečnosti ubírá kořenům cenné světlo. Pokud chcete vsadit na barvy, pak dbejte alespoň na to, aby byly použity transparentní materiály (sklo nebo plast). Nejlepší službu však vaší orchideji stejně udělá hlubší miska, naplněná štěrkem nebo keramzitem. Zajistí totiž rostlině potřebnou vlhkost a světlo, aniž by přitom přemokřovala její kořeny.

Správné hnojivo aplikujte zároveň i jako zálivku

Kořeny orchidejí totiž nejsou na pobyt ve vodě zvyklé. Tyto rostliny mají své životní nitky vysoko v korunách pralesních velikánů. Neškodí jim, používají je pouze jako oporu. Jde o tzv. epifyty. Vláhu čerpají z ranní rosy, živiny naopak (ve střídmém množství) z rostlinného odpadu, zapadaného do nejrůznějších škvír v kůře. Doma je tedy až příliš často nechtěně přemokřujeme a přehnojujeme.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tomu lze zabránit správným stylem zálivky. Orchideje je vhodné vždy na několik hodin namočit do vody (nejlépe obohacené o výživné látky) a poté nechat dobře okapat. Jednou do týdne stačí. Řiďte se přitom stavem kořenů. Dokud jsou zelené, mají vláhy dostatek. Jakmile však zešednou, je na čase rostliny opět zalít.

Připravte si hnojivo z kávy, orchidejím dá vše potřebné

A jak tedy zajistit, aby orchideje neměly živin příliš a neuškodilo jim to? Pamatujte si, že potřebují zejména draslík, mangan a hořčík. A právě ty najdete ve svém oblíbeném nápoji, který nejspíše pijete každý den. Ano, hádáte správně, řeč je o kávě. Klasické hnojení kávovou sedlinou je však pro orchideje příliš intenzivní, vsaďte proto raději na kávu instantní. Hnojivo z ní připravíte snadno.

iZdroj fotografie: Pixabay

Uvařte menší šálek slabé kávy (cca 200 ml) a nechte ji vychladnout. Do ní poté orchidej na několik hodin namočte. Následně nechte okapat a máte hotovo. Opakujte to každý týden a budete mít zajištěnu jak zálivku, tak i pravidelný přísun živin. Právě to totiž orchideje potřebují ze všeho nejvíce. Odmění se vám skvělým zdravotním stavem i množstvím květů.

Když orchideje potřebují akutní pomoc, vsaďte na pivo

Hnojení z instantní kávy se však hodí zejména pro orchideje v dobrém zdravotním stavu, které jen nechtějí kvést. Ovšem pokud je trápí nějaký zdravotní problém, pak budete potřebovat jinou metodu. Doporučit lze docela obyčejné pivo. To však neaplikujte za pomoci zálivky, ale mnohem prostším způsobem – potíráním listů. Stačí jen do piva namočit vhodnou textilii.

Čas od času potřebují orchideje přesadit, udělejte to správně

Dále je nutné otřít všechny listy z horní i spodní strany. A ani to nemusíte opakovat každý den, dvakrát nebo třikrát za týden bude dostačující frekvence. Do rostlinných pletiv proniknou zejména vitamíny skupiny B, ale také D a A, které rychle pomohou rostlině v regeneraci a vyléčí ji z jejích zdravotních neduhů. Svěšené a pokroucené listy se tak brzy změní v lesklé a plné života.

Zdroj: AG Net

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články