Nebezpeční „líbající brouci“ se objevili už i českých domácnostech. Na své oběti útočí ve spánku

Zákeřný krvežíznivý brouk útočí na své oběti zejména v noci během spánku. Jeho kousnutí může být pro člověka i zvířata zdraví ohrožující, a dokonce i smrtelné.

Triatominae neboli Kissing Bug i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože se domníváte, že máte domácnost jako ze škatulky, úplně to zřejmě nikdy nebude platit. Navzdory tomu, jak často uklízíte, nájezdům otravného hmyzu se v podstatě nelze vyhnout. I když na okna instalujete sítě, vyvěsíte mucholapky nebo použijete nejrůznější chemické či přírodní odpuzovače, do domácnosti proniknou mouchy, berušky, komáři nebo také krvežízniví brouci z rodu Triatominae, kterým se také říká kissing bugs.

Jejich počet začal rychle narůstat

Líbající brouci se sice převážně vyskytují na jihu a západě Spojených států, v Mexiku a v některých částech Střední a Jižní Ameriky, ale objevili se už také na evropském kontinentu včetně Česka. I když jejich anglický název zní nevinně, jde o nebezpečný hmyz, který může být pro lidi i zvířata dokonce smrtelný. Kdysi byl výskyt tohoto druhu ploštic velmi vzácný, v současné době ale jejich počet rychle roste. Svoji oběť kousnou většinou ve spánku, protože jsou aktivní hlavně v noci.

Malé krvežíznivé bestie mají hnědá nebo černá křídla, která mnohdy doplňují červené, oranžové nebo žluté proužky. Jsou velké zhruba jeden centimetr, ale mohou být i větší. Jinak se jim také říká krvesajové, cinky, ploštice, zákeřnice nebo kuželozubí brouci. Jejich kousnutí většinou není nebezpečné proto, že dojde k podráždění kůže a třeba i alergické reakci. Velmi problematické je to, že mohou přenášet chronickou parazitickou infekci.

Nebezpečná ploštice v Česku

Tito brouci se živí krví. Napadají zejména okolí očí a úst, ale štípance se mohou objevit na končetinách nebo trupu. Většinou je jich na jednom místě vícero. K útokům dochází zejména během spánku. Hmyz se nakrmí krví a následně se vykálí. Kousnutí člověka neprobudí, ale zřejmě se poškrábe, čímž pomůže mikroorganismům snáz vniknout do těla.

Na postižené části těla se objeví zarudnutí a otok. Většina kousnutí není fatální, ale může způsobit i silné alergické reakce, infekce a závažná onemocnění například srdce. U nás se naštěstí obvykle vyskytuje jen zákeřnice červená (Rhynocoris iracundus), jejíž kousnutí sice bolí, ale příliš nebezpečné není.

Může se objevit slabost, třes i průjem

Rozpoznat, zda vás pokousal právě líbající brouk, ale není z počátku vůbec snadné. Projevy na kůži vypadají jako běžné podráždění, případně jako štípanec od jiného hmyzu. Kousnutí zákeřného hmyzu je ale mnohem nebezpečnější. Postupně se mohou objevit vážnější symptomy jeho útoku, které ale jsou charakteristické i pro celou řadu jiných onemocnění. Parazitickou infekci potvrdí až lékařské rozbory, takže s vyšetřením neotálejte. Tyto příznaky nepodceňujte:

  • slabost,
  • ztráta rovnováhy,
  • záchvaty,
  • třes,
  • průjem,
  • nadýmání,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • deprese,
  • zrychlený srdeční tep.

Jak se chráníte před nebezpečným hmyzem?

Zdroj: EgyAzEgyBen
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články