Dvoufázové pěstovaní maliníku akceleruje plodnost na vrcholovou hranici. Až 5 kg sladkých bobulí z 1 keře

Pomocí dvoufázové technologie pěstování maliníků je možné jednoduše maximalizovat úrodu. Rostliny navíc lépe ochráníte před patogeny a škůdci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Maliníky patří mezi velice oblíbené keříky pěstované na českých zahradách. Jejich listy jsou totiž léčivé a plody (botanicky správně souplodí peckoviček) chutné a plné vitamínů. A jak si zařídit co největší úrodu malin? Vyzkoušet můžete dvoufázovou technologii pěstování, která vám přinese dřívější a mohutnější plození a mnohem jednodušší sklizeň.

Nenajdete ani jednu nevýhodu

Nadzemní část maliníku se skládá z jednoletých a dvouletých (plodících) výhonů. Druhé z nich je třeba každoročně zastřihávat. Dvoufázové pěstování spočívá v oddělení mladších a starších větví, čímž se výrazně usnadňuje péče o ně. Tento postup je výhodný i z hlediska ochrany proti škůdcům a patogenům různého původu. Některé postřiky totiž nelze provádět v době plození. Při tomto typu pěstování jsou ovšem plodné výhony odděleny od neplodných, a tak je aplikace pesticidů umožněna.

A jak na to? Nejprve musíte vybrat to správné stanoviště a řádně si ho připravit. Dobře osluněný záhon tedy odplevelte, pohnojte (chlévským hnojem či směsí NPK) a prokypřete. Následujícím krokem je výsadba. Při té mějte na paměti, že vzdálenost mezi rostlinami by se měla pohybovat okolo 35–70 cm, mezi řádky pak alespoň 15 cm. Provádějte ji od srpna do září do jam o velikosti 30x30x30 cm.

Zbavte se veškerého plevele

Během vegetační sezóny udržujte záhon odplevelený a prokypřený. Vhodné je také namontování mřížoviny, která usměrní růst maliníků a vám usnadní sklizeň. Ta přichází třetí rok od výsadby. Při tomto stáří rostlin je třeba přistoupit k pravidlům dvoufázové technologie pěstování. Ještě před jednotlivými zahradnickými úkony si ale řádky maliníků pomyslně rozdělte na „plodící” a „přípravné” v poměru 1 : 1, nejlépe tedy každý druhý s každoročním prostřídáním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Péče o plodící řádky spočívá pouze v jejich vyvázání k mřížovině a prokypření půdy okolo nich během jarních měsíců. S těmi přípravnými je to o něco složitější. Již na podzim je potřeba odříznout veškerou nadzemní část rostlin (tu plodnou) a následně ji spálit (zlikvidujete tak přezimující škůdce a patogeny). Poté proveďte důkladné prokypření meziřádkových prostor. Posledním krokem je pravidelné odstraňování nových zelených výhonků, až do doby zrání plodů. Tu poznáte na vedlejším plodném řádku.

Pozor na nezvané hosty

Během vegetace byste u přípravných rostlin neměli zapomenout na aplikaci přípravků proti škodlivým organismům. Mezi ty nejčastější škůdce patří sviluška ovocná, vlnovník maliníkový a mezi choroby pak odumírání maliníku, různé skvrnitosti a hniloby. Na trhu je k dostání mnoho účinných pesticidů. Při jejich používání si důkladně přečtěte příbalový leták a dbejte všech jeho pokynů.

Maliník s mnoha přednostmi

A kterou odrůdu pro tento typ pěstování zvolit? Výborná je například Gordost Rosii. Mezi její charakteristiky náleží:

  • výška 1,5 až 1,8 m,
  • velké, sytě červené plody o hmotnosti až 18 g,
  • skvělá, svěží a sladká chuť,
  • výnos až 5 kg z jednoho keře.

Co na dvoufázovou technologii pěstování maliníků říkáte?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články