Zahrádkáři popel doslova zbožňují. Extrémně účinné hnojivo, které při správné aplikaci zajistí rekordní úrodu

Jestliže doma topíte krbem nebo kotlem a využíváte k tomu dřevo, uschovejte si alespoň občas popel, který je plný živin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahrádkáři a pěstovatelé rostlin jsou zvyklí na to, že si kupují hnojivo v zahradnictví nebo v klasickém obchodě. Za tento přípravek však není nutné platit další peníze, když jej někteří lidé mají přímo doma. Ke hnojení rostlin nebo obohacení půdy o některé živiny lze použít i popel ze dřeva. Jedná se o levnou, a přitom velmi účinnou variantu, o které stále neví mnoho lidí.

Skvělé organické hnojivo

Nemusíte běžet ihned do obchodu, pokud se vám zdá, že vaše rostliny potřebují určité živiny. Vždy se nejdříve podívejte doma po produktech, které mohou nahradit kupované hnojivo. Jedním z těchto přípravků je i popel ze dřeva, který dokáže půdu obohatit o 13 přírodních živin a odehnat nechtěný hmyz.

Dávejte si pozor na to, jaký popel použijete

Abyste mohli využít popela ze dřeva jako hnojivo, je potřeba se ujistit, že opravdu používáte jen ten, který je z přírodního dřeva. Nepoužívejte tedy takový popel, který vznikl z lakovaného dřeva, zbytků lepenky nebo z jakkoliv chemicky ošetřeného dřeva. Tím byste mohli rostlinám spíše uškodit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při sbírání popelu buďte opatrní

Popel nechte vždy vychladnout. V případě, že se jedná o popel z ohníčku a v noci by mělo pršet, dejte jej s pomocí lopatky na uhlí do kovové nádoby, která má těsné víko. Následně nechte popel v nádobě alespoň 1 den vychladnout a až poté s ním můžete dále pracovat. Přes síto se středními oky jej následně prosejte. Větší kousky rozdrťte a přidejte k popelu. Při práci buďte opatrní a chraňte si oči, ruce a také plíce.

Jak používat popel na rostliny

Do nádoby s popelem se nesmí dostat vlhkost, protože trocha vody by mohla zničit část živin v tomto hnojivu. Jakmile nastane jaro, počkejte si, až půda vyschne a bude den bez větru. Následně popel můžete nabrat rukou (s rukavicemi) a posypat stonky rostlin nebo u jejich kořenů. Pokud byste potřebovali nabrat větší množství použijte lopatku, ale s pomocí ruky zajistíte, že se hnojivo dostane tam, kam potřebujete.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nedávejte velké množství hnojiva

Při aplikaci hnojiva si dávejte velký pozor na to, abyste jej nepoužili zbytečně moc. Při každém hnojení zvyšujete pH zeminy nebo trávníku a kvůli tomu byste mohli rostlinám velmi uškodit. Na 92 metrů čtverečních můžete použít kbelík popela o obsahu 5 l jednou za rok.

Skladování a likvidace nepoužitého popelu

Popel stačí aplikovat k rostlinám nebo do půdy pouze jednou ročně a skladovat jej můžete v kovové uzavíratelné nádobě. Pokud vám nějaký popel zbyde, posypejte s ním kompost nebo vysypte do popelnice. V kompostu pomůže k rozkladu, takže se nemusíte bát, že pokud ho vysypete na toto místo, že byste něco pokazili. Jediný pozor si dávejte na to, abyste z vysypaného popelu nedělali na kompostu hromádky.

Jaká domácí hnojiva na rostliny znáte vy?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Jsem nadšená redaktorka, která přináší nekonečné dávky inspirace a vášně do světa architektury a designu. S uměleckým přístupem k psaní a profesionálním okem pro detail dokážu zprostředkovat čtenářům zážitky a emoce, které architektura a design mohou přinést do jejich životů. Jsem kreativní průvodkyní pro každého, kdo hledá inovativní způsoby, jak oživit a zlepšit prostředí, ve kterém žijeme.

Zobrazit další články