Dostupné organické náhrady drahých hnojiv pro vaši zahradu. Jsou zdarma a zcela přírodní

Čistá ekologická hnojiva jsou v dnešní době drahým zbožím. Věděli jste ale, že je možné je nahradit i běžně dostupnými surovinami?
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud chceme, aby byla naše zahrada ekologicky čistá, snažíme se obejít bez hnojiv anebo utrácíme za drahá ekologická hnojiva a obchodě. S běžnými surovinami jakými jsou sůl nebo popel můžeme udělat s naší zahradou i její výtěžností zázraky.

Popel

Obyčejný popel je vynikajícím komplexním hnojivem. Popel snižuje kyselost půdy, zvyšuje odolnost rostlin v zimních měsících. Umí rozkládat organické látky a pomáhá zpřístupňovat živiny rostlinám. Také neobsahuje žádný chlór, který mnoho rostlin netoleruje.


iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud máte půdu na zahradě spíše jílovitou, vyplatí se aplikovat popel na na podzim. Rozhodně ale nemíchejte popel s dusíkatými hnojivy, hnojem zvířecího původu. Popel skladujte pouze na suchém místě, aby nedošlo ke ztrátě draslíku a některých dalších stopových prvků. Pro představu pouhý 1 kilogram popela nahradí téměř čtvrt kila granulovaného superfosfátu nebo chloridu draselného a až půl kila bílého vápna.

Mangan

Věděli jste, že mangan je jeden z nejúčinnějších prostředků proti škůdcům a chorobám rostlin? Jeho nedostatkem půda často trpí a výsledek je znát především u brambor, řepy, zelí nebo ovoce jako jsou třešně, švestky či meruňky. 

Použijte manganový roztok v poměru 2 gramy na deset litrů vody. Tato koncentrace je skvělou prevencí různých chorob. Pokud se u vás už choroby vyskytly, je nutné roztok udělat silnější. A to až 10 gramů manganu na stejné množství vody. Léčebná kůra by se měla opakovat každé dva až tři dny.


iZdroj fotografie: Pixabay

Sůl

I zcela obyčejná kuchyňská sůl pomůže vaší půdě. Tam totiž působí jako živný roztok pro vaše rostliny. Zvláště pro suché půdy je její aplikace téměř esenciální. Rozptylujeme roztok z pod korun stromů v koncentraci 60 – 80 gramů na jeden strom. 

Pokud pěstujete řepu, sůl zvýší její výnos i kvalitu. Osolte dávkou 30 – 40 g na zhruba deset litrů vody ve dvou fázích. První aplikujte, když sazenice řepy má kolem 5 listů. A druhou fázi o dva týdny později.

Zdroj: Gardener
120 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 728 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Ztvrdlé mozoly a rozpraskané paty mohou být minulostí díky běžnému dostupnému léku, který má každý doma
DámskýDeník.cz
Málo známý fígl s lakem na vlasy, který trvale zabrání trhání všech punčoch a silonek
Události247.cz
Někteří poslanci do Sněmovny moc nechodí. Andrej Babiš je nejhorší, SPD včetně lídra patří k nejlepším
VědaŽivě.cz
Kostarika jde příkladem celému světu aneb jak překonat krizi odlesňování a stát se mistrem v udržitelnosti životního prostředí