Právě teď je nejlepší čas na množení orchidejí. Na Nový rok vás budou čekat krásné sazenice s bohatými květy

Pokud milujete orchideje a chtěli byste jich mít doma co nejvíce, nemusíte si stále kupovat nové. Díky tomuto triku si je jednoduše namnožíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou těmi nejoblíbenějšími pokojovými rostlinami. Můžete si koupit velké množství druhů s nejrůznějšími barvami a tvary květů. A pokud chcete vyzdobit váš byt, orchideje jsou vždy tou nejlepší volbou. Jsou ale bohužel docela drahé, takže není moc dobré kupovat pořád nové a nové. Nejlepší pro vás bude si je doma jednoduše rozmnožit. Ale jak na to?

Je třeba dávka trpělivosti

Jednou z možností je množit orchideje ze semen, ale v tom případě musíte být připraveni na to, že se vám to někdy nemusí povést. Nejprve je třeba rostlinu opylovat a na to budete potřebovat jemný štěteček. Pomocí něj pomalu přeneste pyl na bliznu. Musíte postupovat opravdu opatrně, aby se nepoškodil samičí orgán.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Potom vám nezbývá nic jiného než čekat na to, až se květ přemění v plod. Ale ani pak nemáte vyhráno. Semínka totiž velice špatně klíčí.

Dalším způsobem je vegetativní rozmnožování

Tento způsob je oproti tomu předchozímu poněkud jednodušší a má také velkou úspěšnost. Pro tuto metodu vyberte orchidej, která je stará alespoň dva roky a má dostatek stonků, ideálně 3. Na některých z nich by se potom měli objevovat malinké rostlinky. Až budou mít 4 – 5 centimetrů, jsou připravené k odejmutí. To můžete normálně odlomit rukou. Dejte si ale pozor, abyste ani jednu z rostlin nepoškodili.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Množení dělením

Další možností je rozdělení a přesazení orchideje. V tomto případě stačí, když rostlinu vyjmete ze substrátu a její kořeny omyjete vlažnou vodou. V tu chvíli uvidíte, jak moc propletený je kořenový systém orchidejí, takže s velkou opatrností je od sebe můžete oddělit a zasadit do nového květináče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rostlinky potřebují opravdu hodně vody

Musíte si připravit správný substrát, který se bude skládat hlavně z mechu nebo rašeliny. Řízky orchidejí opatrně vložte do půdy a aspoň jeden kořínek nechte odkrytý. A ten několikrát denně roste postřikovačem, dokud nezakoření. Na nic ale nespěchejte, může to trvat i 25 dní.

Množili jste si někdy orchideje?

Zdroj: The Old Farmer’s Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Urazil Simonu Krainovou před celým jejím publikem. Ta si to ale nenechala líbit a vyčetla mu, že má čas šířit nenávist
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství