Šetření na kočičím krmivu se vám může pořádně vymstít. Kvůli pár drobným hrozíte vašemu milovanému mazlíčkovi smrtí

Jestli jste někdy dumali nad tím, kolik by se dalo ušetřit domácí přípravou kočičího žrádla, zbystřete. Dle vědeckých poznatků totiž můžete zvířeti mnohem víc ublížit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Magazín Study Finds informoval o výzkumu, jehož náplní bylo zkoumání celkem 114 receptů na kočičí krmivo. Většina z nich pocházela z internetu a žádný z nich neobsahoval potřebné živiny. Našly se mezi nimi i takové, které mohly zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace a vést i k otravě. Dle vědců neobsahovalo 40 % konkrétních receptů vhodný návod na krmení koček a zbývajících 60 % bylo nedostatečných nebo zavádějících.

Ani recepty od veterinářů

„Pouze 94 nalezených receptů mělo dostatek dat pro nutriční analýzu, v žádném jsme však nenašli všechny požadované živiny,“ uvedla vedoucí týmu Jennifer Larsen. Některé recepty zveřejnili přímo veterináři a ty měly obecně méně nedostatků. Většině však chyběly minimálně 3, případně i více živin. Během výzkumu našli vědci také recept, který postrádal 19 základních živin pro kočku, další pak více než polovinu denní potřeby živin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli jen 7 % testovaných receptů obsahovalo látky pro zvířata přímo toxické, vypovídalo to o lidském přístupu. Lidé si totiž mnohdy vůbec neuvědomují, co je nebo není přísada škodlivá pro jejich zvíře. Recepty dále neupozorňovaly například na skutečnost, že nejrůznější druhy cibule nebo syrové živočišné suroviny mohou kočce způsobit vážnou bakteriální infekci. „Domácí strava není tedy nutně lepší než ta, kterou můžeme běžně koupit.“

Když už doma, tak s ověřenými informacemi

Pokud už chcete za každou cenu kočce připravit domácí stravu, dbejte na její bezpečí. Volte tedy ověřené a bezpečné ingredience použité ve vyváženém poměru, jež jsou určeny pro konkrétní zvířecí druh,“ apeluje tým na chovatele.

Jaké riziko kočkám hrozí?

Občas jsme dokonce v pokušení dát kočce zbytky od stolu. Je však třeba mít na paměti, že určité potraviny jí mohou výrazně uškodit. V první řadě se jedná o cibuli a česnek, které mohou způsobit poškození červených krvinek a vést až k anémii. Jedovatost spočívá ve velkém množství, případně koncentraci, jako je například česnečka nebo česneková pasta. Projevem je letargie, bledé dásně a oranžová až tmavě červená moč.

Syrové maso, vejce a kosti

Jak u lidí, tak i u koček může konzumace syrového masa nebo vajec vést k otravě salmonelou či E. coli. Obvyklými projevy jsou zvracení, průjem a celková letargie, mohou se objevit i další. Syrová vejce obsahují také enzym, který vede k potížím s kůží a srstí. Syrové kosti mohou snadno vést k zadušení, stejně jako poranění trávicího traktu či poškození zubů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kofein a čokoláda

Čokoláda je smrtelně jedovatá pro psy, pro kočky platí úplně stejné pravidlo. Čokoláda obsahuje methylxanthiny, které mohou vést ke zvracení, průjmu, teplotě, svalovým třesům, bolestem břicha i abnormální srdeční činnosti. Vyskytují se také v kofeinových nápojích a oba zvířecí druhy se jim potřebují obloukem vyhnout. Tmavší čokoláda je přitom nebezpečnější než bílá či mléčná.

Mléko a mléčné výrobky

Ačkoli jí může mléko chutnat, není pro ni vhodné. Na mateřské mléko jsou totiž nastavena jen koťata, dospělé kočky mají pít výlučně vodu. Mají problémy s trávením laktózy, mléko tak vede k podráždění žaludku či průjmům. Koťata pijí mléko jen po dobu několika týdnů.

Co má vaše kočka nejradši?

Zdroj: StudyFinds
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články