Citrusová kůra je pro zahradu hotový poklad. Využijte jejího potenciálu a užijte si bezproblémové pěstování

Vyzkoušejte i vy při zahradničení sílu citrusové kůry. Obsahuje velké množství látek, které příznivě ovlivňují růst kulturních i okrasných rostlin.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý zná citrony, pomeranče, limety a další citrusy. Zpestřují náš jídelníček a příznivě ovlivňují naše zdraví. Většina z nás ovšem využívá pouze jejich dužninu a šťávu. Věděli jste, že lze využít i citrusovou slupku? Své uplatnění nachází jak doma (např. jako účinný peeling), tak i na zahradě. Vyzkoušejte některý z těchto triků, který pozvedne vaše zahradničení na novou úroveň. Všichni sousedi vám budou závidět bohatou úrodu.

Co obsahuje citrusová kůra

Citronová i pomerančová kůra obsahuje stejné látky jako dužnina. Jedná se např. o:

  • vitamín C,
  • vitamín B,
  • vitamín A,
  • vitamín P,
  • vápník,
  • hořčík,
  • draslík,
  • železo,
  • fosfor,
  • pektin,
  • flavonoidy
  • a mnoho dalšího.

Pokud se ovšem rozhodnete citrusovou slupku k něčemu použít, musíte vzít na vědomí, že může obsahovat stopy pesticidů. Raději si tedy zakupte ovoce označené jako BIO.

Hnojivo té nejvyšší kvality

Kůra z citronu se perfektně hodí jakožto přísada do kompostu. Stačí, když ji omyjete a nařežete či nastříháte na menší kousky. Nejenže získáte zdroj minerálních látek pro své rostliny, ale navíc podpoříte proces kompostování. Tento citrus má totiž úžasný vliv na činnost mikroorganismů. Při pohnojení kompostem obohaceným o kousek tohoto blahodárného ovoce vaše polní i zahradní plodiny (samozřejmě ty, které snášejí organická hnojiva) budou vzkvétat a obdaří vás záplavou plodů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomerančovou slupku také můžete využít při hnojení rostlin, ovšem v trochu jiné formě. Vyzkoušejte tyto dva způsoby použití:

  1. Kousky kůry mírně pomačkejte a poté je zahrabte do substrátu do hloubky přibližně 5 centimetrů.
  2. Kůru rozmixujte a smíchejte ji se zeminou.

Toto citrusové hnojivo se hodí zejména pro plodiny, kterým vyhovuje neutrální až mírně kyselé pH. Poděkují vám za něj tedy hlavně ředkvička či špenát.

Domácí postřik proti mšicím

Pomeranč, ale také mandarinka patří mezi přísady velice účinného domácího postřiku proti škůdcům (hlavně mšicím). Kůru ze tří kousků vámi zvoleného citrusu rozdrťte a zalijte ji 1 litrem teplé vody. Směs na 7 dní umístěte na suché, chladné a temné místo. Po uplynutí doby slijte tekutinu a smíchejte ji s dalšími 2 litry vody a 1 polévkovou lžící tekutého mýdla. Hotový přípravek nalijte do postřikovače, kterým ho aplikujte na listy postižených rostlin.

Tip na závěr

Mravenců se snadno zbavíte, pokud rozmístíte citronovou kůru kolem rostlin. Zanedlouho bude po problému.

Jaká další využití citrusů znáte?

Citronovník si můžete vypěstovat i sami doma. Získáte tak ty nejchutnější a nejkvalitnější citrony

Zdroj: AllTime

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články