Cigaretový popel už nadchnul nejednoho zahrádkáře. Naučte se ho správně aplikovat k rostlinám a budete to dělat každou sezónu

Péče o pokojové rostliny představuje řadu úkonů, kterým je nutné se věnovat. Vedle výběru vhodného substrátu je to také zalévání a hnojení, bez čehož se rostliny neobejdou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pro pokojové rostliny je možné koupit hnojiva průmyslově vyráběná i organická. Vždy záleží na tom, co která rostlina preferuje. Není to vždy levná záležitost, když se musí pořídit hnojiva vhodná pro všechny pokojovky, které člověk doma pěstuje. Přitom si někdy může vypomoct i tím, co má doma a vyhazuje to. Platí to zejména pro kuřáky cigaret.

Proč je dobré hnojit popelem

Odpradávna je popel považován za výborné hnojivo pro rostliny. Znali to už naši předkové, kteří vypalovali lesy a přeměňovali je na úrodnou půdu. A to se jim dařilo právě díky přítomnosti popela, nejlépe ze dřeva. Dřevní popel obsahuje velké množství živin. Ideální je přidávat ho do kompostu v poměru asi 4 kg popela na 1 metr krychlový kompostu.

Co obsahuje popel z cigaret

Ne vždy má člověk po ruce popel ze dřeva. Je-li ale kuřákem, může využívat cigaretový popel, který má podobné účinky. Například doutníkový popel je složen z vápníku, draslíku, manganu, křemíku, chloru a fosforu. Když ho přidáme do půdy, výrazně zlepší její stav. Dává jí sílu a energii pro stabilní vývoj a kvetení rostlin, obnovuje vodní bilanci a rostlinu chrání před vznikem některých onemocnění.

Jak hnojit popelem z cigaret

Existují dva způsoby, jak můžete využít cigaretový popel jako účinné hnojivo. Popel lze čas od času přidat do půdy v květináči, která ovšem před tím musí být zvlhčená. Druhý způsob je o něco složitější. Vezmete dvě lžíce cigaretového popela a ty zředíte jedním litrem teplé vody. Necháte tři dny odstát, a pak směs používáte ke hnojení ve frekvenci dvakrát měsíčně. Obvykle se k jedné rostlině dává asi 50 ml připravené směsi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy není vhodné cigaretový popel používat

Cigaretový popel není vhodný jako hnojivo pro rostliny, které mají rády kyselou půdu. Popel je totiž vzhledem k vysokému obsahu vápníku obdobou vápnění. Je-li v půdě příliš draslíku, také není možné popel použít. Lze ho ale přidat do zeminy tam, kde chcete upravit zásadité pH.

Jak často používáte popel pro hnojení rostlin?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Potraviny, které přirozeně překonají únavu aneb Energie na celý den a prospěšné látky k tomu
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Rodiče hasili požár domu. Mezitím jejich 2letý chlapeček vběhl do plamenů, aby se pokusil zachránit své štěně
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování