Vypěstujte si doma na parapetu nekonečné zásoby šťavnatého kiwi. To kupované se mu nikdy nevyrovná

Pokud máte rádi kiwi, můžete si jej několikrát do roka vypěstovat i v domácích podmínkách. Je to daleko jednodušší než se může zdát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kiwi je rozhodně velmi oblíbené ovoce v průběhu celého roku. Pokud chcete sklízet kiwi z vlastní zahrádky, je nejlepší je vysazovat od března do května. Semínka kiwi se dají buď koupit už připravená nebo je můžete získat z kiwi koupených v obchodě. Pokud budete na semínka kupovat přímo kiwi, najděte si v obchodě zralejší kusy. 

Získávání semínek z kiwi koupeného v obchodě

Kiwi omyjeme a nakrájíme na několik kousků. Vydlabejte vnitřní dužinu a tu vložte do šálku teplé vody. Dobře kiwi ve vodě promíchejte a nechejte vychladnout. Díky tomu se semínka vyplaví do vody a bude jednodušší je oddělit. Pomocí jemného filtru, udělaného například z kusu látky, postupně oddělte semínka od dužiny a položte je na papírovou utěrku. Zde je nechejte dvě až čtyři hodiny uschnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně semínka dobře zabalte do kousku vaty a vložte do misky s vlažnou vodou. Celou misku zakryjte igelitem a umístěte na slunné místo. Přes noc igelit dejte pryč, ráno doplňte pod semínka vodu a opět zakryjte. Na slunci tak vytvoříte miniaturní pařeniště pro klíčení semínek. První klíčky by se měly objevit po sedmi až deseti dnech od umístění do vaty. V tuto chvíli můžeme začít sadbu.

Vyklíčené semínka můžeme zasadit

Pro výsadbu kiwi je dobré použít jílovitou zeminu, tu rozprostřete do květináče. Do zeminy nachystejte otvory hluboké do jednoho centimetru a do každého vložte dvě až tři vyklíčená semínka. Všechny otvory pak zakryjte další tenkou vrstvou zeminy a zalijte. Takto nachystaný květináč opět umístěte na slunné místo a přikryjte igelitem, aby se pod ním mohlo vytvářet teplo a vlhko. První výhonky se objeví do šestí dnů od výsadby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kiwi je poměrně odolné vůči chladu, takže jakmile budou výhonky o něco větší, můžete je bez obav vysadit na zahradu. Pokud se kiwi rozhodnete pěstovat uvnitř během zimních měsíců, postup je stejný. Liší se pouze zalévání, které se doporučuje jednou za dva týdny ve chvíli, kdy budou výhonky už vidět. Během teplých měsíců ale zalévejte každé dva dny, aby rostlinky neuschly. Pokud se budete o kiwi dobře starat, můžete sklízet plody i vícekrát do roka.

Jaké další netradiční plodiny jste už doma vypěstovali?

Zdroj: The Old Farmer’s Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Petřík

Zobrazit další články