Aby borůvka hodně plodila, potřebuje čerpat z hub. Takzvanou mykorhizu je ideální vyvolat mezi březnem a květnem

Obsypané keře borůvek jsou snem každého zahrádkáře. Aplikujte mykorhizu, aby vaše borůvky dobře rostly a plodily.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Keře borůvek by neměly chybět na zahradě žádného správného zahrádkáře. Přestože mají specifické nároky na půdu, starost o ně není náročná a v letních měsících se odvděčí bohatou úrodou. Abyste ale docílili více plodů, je důležité udělat jednu věc. Tajemství spočívá v mykorhize. A nezáleží na tom, zda máte brusnici chocholičnatou (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus) alias „kanadskou borůvku“ nebo běžnou brusnici borůvku (Vaccinium myrtillus).

Jaro je pro aplikování mykorhizy ideální

Borůvka má poměrně mělké kořeny, kvůli kterým jen obtížně absorbuje vodu a minerální látky a soli z půdy. Je proto potřeba keři trochu pomoci. Jak na to? Vyvolejte mykorhizu. Mykorhiza je symbiotické soužití hub a kořenového systému rostliny. Díky této symbióze je borůvka schopná brát si z půdy více vody a minerálů. Houby pak žijí z živin rostlin a je to rozhodně výhodné pro obě strany. Tím, že si borůvka vezme více prospěšných látek, poroste rychleji a bude plodit výrazně více.

Plody borůvek iZdroj fotografie: Piqsels

Optimální je vyvolat mykorhizu u mladých keřů borůvek, a to v období mezi březnem a květnem. Mykorhizní přípravek je potřeba koupit v zahradnictví. Postupujte podle návodu, často stačí přípravek trochu smísit s vodou a do roztoku namočit kořeny rostlin ještě před samotným zasazením. Mykorhizu je možné aplikovat i ke kořenům staršího, již vysazeného keře, akorát výsledek nebude natolik efektní. Udělejte několik jamek až ke kořenům borůvky a aplikujte roztok.

Nároky borůvky na půdu a stanoviště

Asi nejoblíbenější a nejčastěji vysazovanou je borůvka kanadská. Plody jsou velké a velmi sladké. Sazenice se vysazují do jámy velké asi 80 × 80 cm a hluboké 45 cm. Borůvky mají rády dobře propustnou a kyselou půdu. Sázejte je tedy do směsi písku a rašeliny, dno jámy je vhodné vysypat štěrkem nebo kamínky.

Kolem keře nasypejte vrstvu mulčovací kůry, a to do výšky 5 až 10 cm. Udržuje vlhkost a chrání kořeny před vysycháním, také udržuje kyselé pH půdy. Stanoviště se snažte vybírat slunečné. V případě polostínu nebo stinného stanoviště sice keř poroste, ale bude plodit málo.

Jaké jsou vaše triky při hnojení borůvek?

Zdroj: Rhs
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články