Pozor – toxická rostlina je aktuální hrozba, která se rychle šíří. Řadí se mezi nejnebezpečnější na českém území

Po kontaktu s ním musíte ránu omýt vodou a 48 hodin ji nesmíte vystavovat sluníčku. Dejte si na bolševník dobrý pozor, v Česku je velmi rozšířený.

i Zdroj fotografie: Public Domain, iStock
                   

Bolševník je rostlina, jejíž výskyt se každým rokem zvyšuje. Její semena se totiž velmi snadno přenáší, a proto se šíří velmi rychle. Patří k těm nejjedovatějším rostlinám, které můžete při svých procházkách potkat. Kontakt s ní je nebezpečný, zejména v těchto horkých letních dnech.

Jak poznat tuto rostlinu

Bolševník můžete najít vlastně úplně všude: na loukách, polích, ale také v zahradách nebo parcích. Objevuje se dokonce i u vody, zkrátka na něj narazíte vážně kdekoli. Může být však zaměňován, například s koprem. Bezpečně ho poznáte podle bílých kvítků a velkých listů. Také může být velmi vysoký, někdy dosahuje až 4 metrů. Jeho stonky a listy mají chloupky, které produkují jedovatou látku.

Co dělat, když s ní přijdete do kontaktu

Pokud na tuto rostlinu narazíte, buďte velmi opatrní. Nejlepší je se k ní vůbec nepřibližovat a vyhnout se jí obloukem. Jestliže s ní však přijdete do kontaktu, musíte si okamžitě omýt pokožku vodou a mýdlem a nevystavovat ji slunečnímu záření minimálně 48 hodin. Sluníčko totiž zvyšuje riziko zánětu a jizev.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbavit se jí je velmi obtížné

Bohužel neexistuje jeden správný způsob, jak se této rostliny zbavit, nebo jak s ní alespoň bojovat. Zpočátku si jí totiž vůbec nevšimnete. Poté už je tak rozšířená, že se jí zkrátka nezbavíte. Rostlina se následně neustále množí, každý rok jí je více a více. Proto je důležité sekat pravidelně louky, kde se nachází. Také jsou velmi osvědčené různé chemikálie. Nejdůležitější je však používat několik metod současně.

Zdroj: Rmf24

Jak se této rostliny zbavujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Zamilovaný pár spolu žil 73 let, ale v pečovatelském domě je chtěli rozdělit. Jejich dcera má strach, že by je to mohlo zabít
Události247.cz
Události247.cz
Dokonce i zboží v akcích je čím dál dražší. Slevy navíc nemohou starší lidé často vůbec využít
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování