Zkroťte obávaného strašáka jménem plevel jednou provždy. Bez chemie pomocí metod letitých zahrádkářů

Plevel je takřka všudypřítomný. Boj s ním je náročný a nekonečný. A to obzvláště, pokud se chcete vyhnout chemii a jít striktně přírodní cestou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud přemýšlíte, jak se zbavit plevele ze zahrádky přírodní cestou, máme pro vás několik jednoduchých řešení. Vystačíte si s domácími prostředky. Možná se budete divit, jak jsou některé metody jednoduché, a přesto účinné. Pochopitelně je někdy nutné je po čase zopakovat. Nezabere to však mnoho času.  

Horká voda dokáže zázraky 

Možná se vám to bude zdát zvláštní, ale obyčejná horká voda vám opravdu může pomoci s plevelem. Pokud nalijete vařící vodu přesně do místa, kde roste plevel, počítejte s tím, že se mu tam do budoucna již dařit nebude. Dejte si však pozor, abyste nezasáhli i vámi žádané rostliny. Dbejte tedy na to, aby se voda dostala jen k plevelu. Pomoci vám může také sůl. Stačí odhrnout hlínu od plevele a stonek odříznout co nejníže u země. Pak řez posypte solí. Důležité je opět nezasáhnout okolí.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Trápí vás plevel mimo záhony? Pak určitě oceníte obyčejný ocet. Plevel mezi dlážděním se nesnadno vytrhává, ale pokud na něj použijte roztok z 300 mililitrů octa, 30 gramů soli a tří kapek saponátu, máte vyhráno. Pokud by to nezabralo, připravte roztok silnější. Ten vytvoříte smícháním dvou polévkových lžic lihu a 250 mililitrů vody. Roztok nalijte do rozprašovače a chodníky s ním jednoduše postříkejte. Výhodou zde je, že nemusíte brát ohled na jiné rostliny.  

Na co myslet při použití ekologických přípravků 

Veškeré ekologické přípravky proti plevelu můžete používat od brzkého jara až do pozdního podzimu. Ideální je směsi i horkou vodu používat za slunečného počasí a během doby, kdy jsou venku vysoké teploty. Právě v tuto dobu je směs z octa, případně z lihu nejúčinnější. Pokud je pod mrakem, dobře si rozmyslete, jestli roztoky použijete. Pokud totiž začne brzy pršet, vaše práce přijde na zmar. Po aplikaci přípravku by nemělo pršet aspoň tři hodiny.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Déšť by totiž spláchl váš roztok, a ten by tak neměl šanci proti plevelu bojovat. Myslete také na to, že alespoň tři hodiny po aplikaci nesmíte záhony, na které jste roztoky použili, zalévat. Je to pochopitelně ze stejného důvodu jako u deště. Pokud dodržíte všechna výše zmíněná pravidla, nad otravným plevelem máte vyhráno. Řešení bylo navíc jednoduché, levné a ekologické. Skvělé. 

Zdroj: Savvy Gardening

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články