Jedlé bodláky s nenahraditelnými léčivými účinky rostou volně na českých zahradách. Nevnímejte je jako plevel

Není dobré odstraňovat a vytrhávat bodláky. Lepší určitě bude, když je využijete pro své zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hodně z nás bodláky ze zahrádky nemilosrdně odstraňujeme. Je to podle nás otravný plevel, kterého je potřeba se co nejrychleji zbavit. Při odstraňování bodláků se většinou ošklivě popícháme o jejich trny. Ale víte, že i na bodláky je třeba se dívat, jako na zajímavé a také užitečné rostliny? Podívejte se, jaké druhy bodláků rostou v Česku.

Pcháč bezlodyžný

Tuto rostlinu si asi všichni zařadíme mezi nepříjemné a bodavé plevely. Ale věděli jste, že tento bodlák patří dokonce mezi zákonem chráněné rostliny? Pcháč bezlodyžný je také často považován za netradiční skalničku. Jeho listy totiž vytváří zázemí pro růžici, která vyrůstá v červnu a v červenci. Je růžově zbarvená.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ještě ho můžeme u nás potkat, bohužel už jen velmi zřídka. Zvířata ho totiž i navzdory jeho ostnům považují za velkou pochoutku, a tak ho ve velké míře ožírají.

Pupava bezlodyžná

Pupava je bylina s krátkou, vlastně víceméně chybějící, lodyhou. Květ totiž vyrůstá přímo z přízemních listů, které jsou zubaté a plné nepříjemných trnů. Kvete po celé léto a to hlavně na suchých loukách a okrajích lesů.

Šlápnout na tuhle bylinu bosou nohou by asi nikdo nechtěl. Je ale zajímavé, že ji můžeme klidně sníst, protože její květ má chuť, která připomíná chuť kedlubny. Dříve patřila k oblíbeným pochoutkám dětí. Dnes už si na pupavu moc lidí nevzpomene, a to je škoda, protože stojí za to ji někdy ochutnat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Také je to skvělá léčivá rostlina. Pro léčení se využívá její kořen, který je dobrý na ledviny a léčí i záněty močových cest. Pupava dokonce zlepšuje chuť k jídlu a trávení.

Štětka lesní

Štětka lesní roste hlavně na vlhkých místech, na rozdíl od předchozích dvou bodláků. Roste kolem potoků, řek, nebo podél cest. U nás se vyskytuje hlavně v teplejších oblastech.  Štětka má vysoký stonek a polodlouhé listy. Kvete od června do září a má bílé nebo fialové květy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kořen a nať štětky se využívají v léčitelství. Léčí lupénku, působí močopudně a čistí lymfatický systém. Využívá se také jako prostředek při léčbě rakoviny zažívacího traktu. Kořen je opravdu účinný při léčbě boreliózy.

Zdroj: Home&Garden

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články