Nedělejte ty stejné chyby jako vloni. Přestože je Česko bazénovým premiantem, starat se o ně neumíme

Prosluněné letní dny přímo vybízejí k tomu, abyste se ochladili v průzračné vodě bazénu na zahradě. S těmito několika tipy se vám nestane, aby zapáchala a byla zakalená.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Česko je dlouhodobě bazénovou velmocí. Drží se v první trojce evropského žebříčku. Na každé třetí zahradě v tuzemsku nejdete nějakou gumovou, plastovou nebo kachličkovou příležitost ke koupání. A každý chce mít ve svém bazénu křišťálově průzračnou vodu, což není nemožné. Obzvlášť v době horka je péče o bazén velmi důležitá, protože se nikdo nechce osvěžit ve vodě poseté řasami. Pro zdraví to není ideální a nesprávná údržba také snižuje životnost bazénu. Se správnými tipy je však starost o něj hračka.

Filtr a čerpadlo

Třpytivě průzračnou vodu v bazénu budete mít, pokud budete věnovat péči základním pravidlům. Jedním z nich je udržovat v čistotě mechaniku, která zajišťuje stálý průtok vody a pomáhá rozmíchávat chemikálie ve vodě. Čerpadlo a filtr odfiltrují nečistoty, ale obě součásti musí být v perfektním stavu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dezinfekce

Každý majitel bazénu, který chce mít nádherně čistou vodu, musí při údržbě sáhnout po chemikáliích. Řasy, plísně a pouhým okem neviditelné bakterie a viry v bazénu vám pomohou zničit dezinfekční prostředky. Mikroorganismy, jež do vody zavane vítr, případně přinese déšť a lidé, kteří bazén využívají k osvěžení, mohou způsobovat infekce. Nejběžnější dezinfekcí jsou sloučeniny chloru. Aby ničil bakterie i řasy, je nutné obsah aktivního chloru upravit, aby byl v poměru zhruba 1 až 1,5 mg na litr vody.

Chemická rovnováha

Voda v bazénu musí být v chemické rovnováze. Nesmí být ani příliš kyselá, ani zásaditá, což vám ukáže hodnota jejího pH. Naprosto vyváženou vodu a bezproblémové koupání vám zajistí pH v rozpětí 6,8 až 7,4. Pokud má voda pH 6,5 a méně, začne zapáchat a bude dráždit oči i pokožku. Začne se v ní dařit řasám, které mohou vyvolávat alergie. Při hodnotě pH nad 7,5 voda ztrácí dezinfekční účinky a rovněž dráždí oči a pokožku. Při pH nad 8 se zakaluje. Udržujte proto pH v bazénu ve správném rozpětí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba šokem

Pokud je váš bazén kontaminovaný velkým množstvím zelených řas, nebude obvyklé množství chloru stačit. Odborníci v takovém případě doporučují zvýšit množství aktivního chloru na 3 až 5 mg na litr vody. To by mělo pomoci k tomu, aby voda znovu začala být průzračná. Jakmile během léta nastanou tropická vedra a voda v bazénu se ohřeje nad 26 stupňů Celsia, doporučuje se takzvané šokové chlorování provádět každé dva týdny večer. Dokud chlor neklesne na běžnou hodnotu, nevstupujte do bazénu.

Odolné řasy

Poslední překážkou mezi vámi a osvěžujícím koupáním v křišťálově průzračné vodě jsou některé mikroskopické nečistoty ve vodě, jako jsou například řasy, které nejdou odfiltrovat. Zakalenou vodu můžete vyčistit s použitím vločkovačů. Ty zachytí drobné částice a vločky pak filtr. Pokud si tedy chcete v létě užít úžasné a komfortní koupání v bazénu na zahradě, stačí, když si pořídíte tyto chemikálie:

  • algicidy
  • analyzátory vody
  • činidla pro úpravu pH
  • dezinfekční prostředky
  • regulátory tvrdosti vody
  • vločkovací činidla.

Jaké tipy máte pro udržení průzračné vody v bazénu?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články