Čistíte pračku pravidelně, nebo máte doma ráj parazitů? Zbavte ji špíny, bakterií i zápachu, nebo nebude odvádět svou práci naplno

Pokud si pozorně prohlédnete vaši pračku, s velkou pravděpodobností zjistíte, že potřebuje o trochu víc péče.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Myslet si, že praní prádla znamená automaticky i čistotu pračky, je bláhové. Pokud se nad tím zamyslíte, pračka je neustále vystavena zbytkům jídla, nečistot, vláken a různých materiálů, které se usazují v jejím zákoutí a běžně je neuvidíme. Také je potřeba si uvědomit, že teplé a mokré prostředí je perfektní pro vznik plísní. Dalším podstatným faktorem je tvrdost vody. Má za následek usazování a tvorbu vodního kamene.

Nejlepší pomocníci při čištění pračky

  • Ocet
  • Jedlá soda
  • Hadr
  • Zubní kartáček
  • Peroxid vodíku (používá se hlavně při vzniku plísní)

Začněme s čištěním

Hadříkem namočeným v troše octa přeleštěte nejdříve sklo dvířek pračky. Nikdy nepoužívejte abrazivní povrch, abyste sklo nepoškrábali. Na těsnění vám dobře poslouží starý zubní kartáček, který velmi dobře dosáhne do špatně dostupných míst. V těsnění se nejvíce ukládají zbytky vláken a špína, a proto je důležité tyto prostory čistit pravidelně. Pokud budete nechávat po každém praní dvířka otevřená, je také menší pravděpodobnost pro vznik plísní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším krokem je vyčištění pračky zevnitř. Do zásobníku nalijte jeden nebo dva šálky octa a zapněte na program s nejvyšší teplotou. Kyselina v octě pomůže odstranit mýdlovou špínu a dezinfikuje pračku zevnitř. Ocet je možné přidávat i běžně během praní pro změkčení. Po dokončení procesu otřete důkladně buben a odstraňte případné nečistoty, které se během praní mohly uvolnit. Nezapomeňte umýt i zásobník. Ten opláchněte pod tekoucí horkou vodou a zbavte tak usazeného prášku.

Jak se zbavit zápachu

Mnoho z nás se již někdy setkala s nevábným pachem, který pohltil pračku. Pokud tento zápach cítíte i z čerstvě vypraného prádla, je to vztyčený prst, kdy byste měli začít konat. Nejlepšími pomocníky jsou ocet a jedlá soda. Ocet nalijte do bubnu a jedlou sodu smíchanou s vodou do zásobníku na prášek. Nastavte program s nejvyšší teplotou a nejdelším praním. Před vypouštěním proces přerušte a nechte působit nejlépe přes noc. Po dokončení ještě jednou zopakujte čistě s vodou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Filtr srdcem pračky

Výrobci praček doporučují čistit filtr přibližně dvakrát ročně. Je nejdůležitějším článkem celé pračky a vyplatí se investovat trochu času na jeho údržbu. Filtr najdete ve spodní části pračky, uvedenou informaci má každá pračka ve svém manuálu. Před otevřením krytu umístěte na zem savou suchou látku. Ta pohltí vytékající vodu po vytáhnutí filtru. Pod tekoucí vodou filtr zbavte všech nečistot. Nejsou potřeba žádné speciální čistící přípravky.  

Dodržujte tyto zásady a vaše pračka bude spokojená

  • Umístěte pračku do prostoru, který máte možnost často větrat
  • Dávkujte prášek podle návodu výrobce, nikde ne ve větším množství
  • Neplňte pračku příliš mnoho prádlem
  • Neperte jen při nízkých teplotách
  • Pravidelně čistěte těsnění i filtr pračky

Zdroj: TheOrganizedHome

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články