Zbavit pračku vodního kamene, usazenin a plísní je lehčí než se zdá. Bude prát jako nová a vydrží plně funkční desítky let

Tento domácí spotřebič dokáže vyprat vaše prádlo, sám však potřebuje údržbu a čištění. Nenechte to dojít až do té nejzávažnější fáze, kdy je třeba vyměnit buben nebo celou pračku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když takový vysavač, myčka nebo právě pračka slouží především k tomu, aby umývaly, praly a čistily váš dům a věci v něm, samy potřebují také jistou pozornost. Můžete si k tomu buď koupit drahé přípravky, které vše zařídí, nebo se o to postarat sami. Bude vám stačit jen ocet a jedlá soda, jimiž dokážete zbavit pračku usazenin, špíny a vodního kamene.

Buben pračky nemusíte pracně drhnout

Běžné přípravky byste nanesli na hadr a spolu s horkou vodou se pustili do pracného a namáhavého drhnutí. To samozřejmě můžete dělat i s octem, je však mnohem jednoduší ho nalít do dávkovače na prací prášek. Poté jen zapnete základní program a necháte spotřebič běžet na prázdno. Jakmile je po všem, necháte bez otírání nebo vyplachování pračku vyschnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stainless steel drum washing machine industry inside.

Pokud chcete zvolit tuto metodu, měli byste předtím důkladně vyčistit právě zmíněný dávkovač. V jeho komorách se občas usazují nečistoty nebo zbytky tablet či pracího prášku. Stále jsou však na tomto velkém spotřebiči části, které zvolený program neumyje, a musíte se tak do nich pustit ručně. Patří sem především gumové těsnění bubnu, za nímž se usazují nečistoty a může se zde začít vytvářet i plíseň.

Namísto octa lze použít jedlou sodu

Metoda se zapnutím jednoho z programů funguje perfektně i s jinými látkami než je ocet. Jednou z nich může být směs vytvořená smícháním dvou lžic jedlé sody a 2 dcl vody. Výsledný roztok nalejte do dávkovače pracího prášku a pusťte základní program. Výsledek by měl být srovnatelný s tím, kterého dosáhnete aplikací samotného octa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Udržovaná pračka znamená i čisté prádlo.

Při běžném provozu pračky je ideální jednu z výše uvedených metod aplikovat jednou za měsíc nebo dva. Tím zajistíte, že bude čistá jak pračka, tak i prádlo, které do ní vložíte. Zároveň se tak budete pravidelně zbavovat vodního kamene a předejdete případným problémům. Použitím octa nebo sody ušetříte za drahé přípravky a případné opravy vaší pračky.

Zdroj: Saga, Clever

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Bez nahradí mnoho léků, pomůže na záněty, kašel i astma
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Dům zachvátily plameny a rodina se nemohla dostat ven. Bezdomovec neváhal a všechny zachránil
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat