Symboly na štítku oblečení, které většina hospodyněk nebere v potaz. Přitom by tak mohly ušetřit spoustu peněz

Každá etiketa na oblečení má na sobě určité znaky, které byste rozhodně měli znát. Vypovídají totiž o tom, jak se o daný kus oděvu máte starat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Symboly na štítcích oblečení nesou důležité informace, které byste měli brát na vědomí ještě před tím, než jej vyperete nebo s ním budete jakýmkoliv způsobem manipulovat. Často totiž vypovídají o tom, jaký způsob čištění prádla zvolit, aby si zachovalo svou barvu, velikost a nebylo nijak poničeno – rozhodně totiž nezáleží pouze na vhodné teplotě. Níže jsme proto pro vás sepsali vysvětlení pro každý symbol, se kterým se můžete setkat. 

1) Praní v pračce

Základním symbolem, který najdete pravděpodobně na každém štítku, je ikona připomínající kbelík nebo vanu s vodou. Ta vypovídá o tom, zda je možné prádlo prát v pračce, či nikoliv – pokud je přeškrtnutá, prát jej nelze (v takovém případě je možné, že oblečení vyžaduje chemické čištění). Pokud u ní je přikreslená ruka, měli byste kusy prádla prát především ručně, a v některých případech pod ní mohou být čáry, které vypovídají o určitém způsobu praní (1 čára šetrný cyklus a 2 čáry extra šetrný cyklus).

iZdroj fotografie: iStock

2) Čísla a tečky v kbelíku 

Čísla v symbolu, který připomíná kbelík nebo vanu s vodou (stejně jako ve výše uvedeném příkladu), vypovídají o maximální přípustné teplotě praní. Pokud je na něm uvedeno například číslo 30, lze oděv prát maximálně při 30 stupních Celsia. V některých zemích mohou o teplotě vypovídat také tečky. V takovém případě je například 1 tečka 30 stupňů Celsia, 2 tečky 40 stupňů Celsia nebo 5 teček 70 stupňů Celsia. 

iZdroj fotografie: iStock

3) Žehlení

Na štítku oblečení může být také symbol žehličky. Pokud není nijak narušená, můžete oděv žehlit volně, pokud je přeškrtnutá, oděv žehlit nelze. Pokud jsou pod symbolem dvě přeškrtnuté čáry, neměli byste oblečení napařovat. Dále také mohou být v žehličce tečky, a to od jedné do tří: 

  • Jeden bod: lze žehlit při teplotě maximálně 110 stupňů, nejlépe bez napařování.
  • Dva body: lze žehlit při teplotě maximálně 150 stupňů.
  • Tři body: lze žehlit při teplotě do 200 stupňů Celsia.
iZdroj fotografie: iStock

4) Sušení

O sušení prádla v sušičce vypovídá ikona čtverce. Pokud není nijak narušená, je možné prádlo bez problému sušit o jakékoliv teplotě, ovšem v případě, že je překřížena, rozhodně byste tyto kusy oblečení do sušičky vkládat neměli. Pokud je ve čtverci navíc kruh a v něm tečky, jedná se o podmínky sušení, které vypadají následovně: 

  • Jedna tečka: sušit při nízké teplotě.
  • Dvě tečky: sušit při běžné teplotě.
  • Tři tečky: sušit při vysoké teplotě. 
iZdroj fotografie: iStock
iZdroj fotografie: iStock

5) Bělení

Mnoho lidí si myslí, že pokud je oblečení bílé, může být automaticky vyběleno, a to za jakýchkoliv podmínek. To ovšem není pravda! Než sáhnete po bělidle, podívejte se na symbol rovnostranného trojúhelníku. Pokud je přeškrtnutý, rozhodně byste prádlo bělit nikdy neměli – v opačném případě, tedy pokud není nijak narušen, jej můžete bělit jakýmikoliv přípravky. Dalším možným symbolem je trojúhelník se dvěma čárkami uvnitř, který vypovídá o tom, že prádlo můžete bělit pouze výrobky bez obsahu chlóru. 

iZdroj fotografie: iStock

6) Písmena v kruhu

Někdy se na štítku oblečení mohou objevit symboly kruhu s písmenem uvnitř. V takovém případě nemusíte nic řešit, neboť ty vypovídají o tom, že by prádlo nemělo být práno v pračce, ale pomocí chemických prostředků. V takovém případě je tedy vždy nutné, abyste jej odnesli do čistírny.

iZdroj fotografie: iStock

Setkali jste se při praní s nějakým problémem kvůli těmto symbolům?

Zdroj: Cnet
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články