Vyčistěte pračku rychle a účinně pomocí kyseliny citrónové. Oblečení už nikdy nebude po vyprání flekaté ani zapáchající

Aby vaše prádlo bylo voňavé a čisté, myjte svou pračku každý měsíc. Poradíme vám metody, které nezatíží přírodu ani vaši peněženku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná jste to dosud netušili, anebo jen mlhavě. To, že vaše pračka slouží k praní, neznamená, že automaticky sama sebe udržuje čistou. Ba právě naopak. Všechny nečistoty z oblečení, jakožto i zbytky vláken či zapomenutých papírových kapesníků, se usazují uvnitř bubnu, v záhybech těsnění i v útrobách pračky. Proto byste se její údržbě měli věnovat každé čtyři týdny, jinak jednoho dne zjistíte, že vaše oblečení po vytažení z pračky páchne jako mrtvá myš.

Vyčistěte pračku, než se na vás vyspí

Svůj vlastní zápach často vůbec necítíme. V lepším případě si nevalné vůně svého prádla všimneme my sami. V horším případě to jako první zjistí naše okolí. A máme-li štěstí, jednou nám to někdo dokonce i poví! Do této fáze ale situace vůbec nemusí dojít. Stačí jednou do měsíce vyšetřit chvilku času a pračce dopřát trochu té údržby a čištění. Nemusí to být nijak namáhavé ani drahé.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zapáchající oblečení se neskryje před nikým… kromě vlastního nositele

I když na trhu existuje celá řada přípravků pro čištění pračky, často jsou založené na agresivních chemikáliích, nehledě na to, že bývají i nesmyslně drahé. Stejnou službu udělají běžné prostředky v domácnosti, jako je ocet, jedlá soda nebo kyselina citronová. To všechno jsou účinné čističe.

Bělidlo je nejsilnější, ale neekologické

Není to sice přírodní ani ekologický prostředek, nicméně bývá celkem levné a službu prokáže taky. Ne, že bychom mu dávali přednost, ale pro úplnost výčtu je třeba jej zmínit. Dejte si pozor, abyste si jím nepotřísnili pokožku, mívá totiž dráždivé účinky. Také dbejte na důkladné vypláchnutí pračky čistou vodou poté, co jej k čištění použijete.

Pro aplikaci jednoduše nalijte trochu Sava či jiného bělidla do dávkovače na prací prostředek a zapněte program na 60 °C, který poběží alespoň hodinu v kuse. Nemusíte se bát, že by po jeho použití vaše prádlo bylo cítit, během pracího procesu se veškeré zbytky chemikálie z mechanismu vyplaví.

Ocet není elegantní, ale funguje

O poznání šetrnější způsob čištění pračky, tentokrát už čistě přírodní. Mimochodem, věděli jste, že když přidáte ocet do máchání namísto aviváže, prospějete tím jak barvám prádla, tak i jeho měkkosti? Rozdíl poznáte zejména v případě ručníků. Postup čištění octem je stejný jako u bělidla. Opět se ani v případě octa nemusíte žádného zápachu obávat, během oplachování se všechny jeho zbytky vymyjí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ocet platí za univerzální domácí čistič. Vyplatí se ho mít doma dostatečnou zásobu.

Jedlá soda dokáže rozpustit i vápenaté usazeniny

Hydrogenuhličitan sodný neboli kuchyňská či jedlá soda je jedním z TOP produktů, které můžete na čištění pračky použít. V tomto případě ji nesypte do dávkovače, ale přímo do bubnu. Můžete ji nasypat do látkového sáčku, který vložíte do pračky a spustíte prací program na teplotu alespoň 70 °C. Vaše pračka bude jako nová. A ekologicky!

iZdroj fotografie: Pixabay
Vodní kámen je často nositelem zápachu. Změkčit vodu, třeba jedlou sodou, se tak velmi vyplatí.

Stejně jako u octa, i jedlá soda se dá použít ke změkčení vody při praní. To se vyplatí zejména u ručně pletených svetrů, splývavých košil a halenek, ale výhody jedlé sody pocítí i pračka samotná. Na topném tělese ani jinde v pračce se nebude usazovat tolik vodního kamene, který jednak zapáchá a jednak může způsobit i zničení pračky.

Kyselina citrónová je nejlepší prostředek na čištění pračky

Pomyslná královna čištění (nejen) pračky. Tři vrchovaté lžíce kyseliny vložte do dávkovače prášku nebo přímo do bubnu (opět můžete použít látkový sáček) a spusťte program s nejvyšší možnou teplotou. Po ukončení pracího procesu bude vaše pračka jako nová.

Připravíte-li z kyseliny vodný roztok (1 až 2 lžíce kyseliny s trochou vody), můžete s jeho pomocí vyčistit i gumové těsnění pračky a dávkovač pracího prášku. Těsnění jen vydrhněte houbičkou. Dávkovač vyjměte z pračky, ponořte ho na 1 hodinu do roztoku z horké vody a 2 lžic kyseliny citrónové a následně opláchněte čistou vodou a očistěte houbičkou.

Jak často čistíte pračku vy a jaké jsou vaše ověřené tipy?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články