Po mapách na vodní baterii ani stopy: Pomocí aviváže se na ní dá vytvořit ochranná vrstva, na kterou vodní kámen nemůže

Vodní kámen se projevuje mimo jiné nevzhlednými mapami na vodovodní baterii. K jejich odstranění vám přitom stačí využít věci, které máte běžně doma.

vodní kámen na baterii i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jistě to dobře znáte. Není čas čistit koupelnu denně a po pár dnech se na baterii objeví bílé mapy, které nevypadají vůbec vábně. Na vině je vodní kámen, který se na bateriích usazuje a vytváří povlak. S vodním kamenem si velmi efektivně poradí běžné prostředky, které používáte na úklid jiných částí obydlí.

Účinně působí saponát nebo aviváž

Velmi dobrým pomocníkem bude v tomto případě běžný saponát na mytí nádobí. Naneste malé množství na houbičku, hadr či jinou čistou (ideálně bavlněnou) látku a vetřete do baterie. Saponát funguje jako ochranná vrstva a voda na kohoutku už nebude ulpívat, zasychat a vytvářet skvrny.

S vodním kamenem si dobře poradí i aviváž, kterou můžete rovněž použít i na dlaždice ve sprchovém koutě nebo na vanu pro odstranění pozůstatků mýdla. Aviváž nalijte do rozprašovače a aplikujte na místa, která potřebují vyčistit. Nebojte se nastříkat i větší množství, pokud je to potřeba. Aviváž nechte působit po dobu 15 minut a poté setřete čistým hadříkem nebo opláchněte vodou. Výsledek vás překvapí, prakticky bez námahy docílíte dokonalého vyčištění povrchů.

Co je vodní kámen

Vodní kámen je směs solných minerálů a jeho hlavní složkou je uhličitan vápenatý. Právě proto mají nevzhledné mapy bílou barvu. Solné minerály se postupně uvolňují a vzniká tak vodní kámen. Ten se objevuje na místech, která jsou v pravidelném kontaktu s vodou, hlavně tedy v koupelně a v kuchyni. K jeho rychlejšímu vzniku výrazně přispívá i změna teplot nebo pomalé odpařování vody.

čištění vodovodní baterie v koupelně iZdroj fotografie: Pexels

Problémy s vodním kamenem zažívají především domácnosti, které mají tvrdou vodu. Tvrdá voda je častý a nepříjemný jev, ale dá se s ním bojovat. Na trhu jsou k dostání změkčovače vody, na pití je možné vodu převařit nebo využít filtrační konvici, která vodu pročistí, případně můžete použít i jedlou sodu. Rozmíchejte 2 lžičky sody v 10 litrech vody a nechte odstát. Na dně vznikne usazenina, což jsou právě solné minerály, které dělají vodu tvrdou.

Jak doma čistíte vodní kámen?

Zdroj: Tapsuk
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články