Po mapách na vodní baterii ani stopy: Pomocí aviváže se na ní dá vytvořit ochranná vrstva, na kterou vodní kámen nemůže

Vodní kámen se projevuje mimo jiné nevzhlednými mapami na vodovodní baterii. K jejich odstranění vám přitom stačí využít věci, které máte běžně doma.

vodní kámen na baterii i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jistě to dobře znáte. Není čas čistit koupelnu denně a po pár dnech se na baterii objeví bílé mapy, které nevypadají vůbec vábně. Na vině je vodní kámen, který se na bateriích usazuje a vytváří povlak. S vodním kamenem si velmi efektivně poradí běžné prostředky, které používáte na úklid jiných částí obydlí.

Účinně působí saponát nebo aviváž

Velmi dobrým pomocníkem bude v tomto případě běžný saponát na mytí nádobí. Naneste malé množství na houbičku, hadr či jinou čistou (ideálně bavlněnou) látku a vetřete do baterie. Saponát funguje jako ochranná vrstva a voda na kohoutku už nebude ulpívat, zasychat a vytvářet skvrny.

S vodním kamenem si dobře poradí i aviváž, kterou můžete rovněž použít i na dlaždice ve sprchovém koutě nebo na vanu pro odstranění pozůstatků mýdla. Aviváž nalijte do rozprašovače a aplikujte na místa, která potřebují vyčistit. Nebojte se nastříkat i větší množství, pokud je to potřeba. Aviváž nechte působit po dobu 15 minut a poté setřete čistým hadříkem nebo opláchněte vodou. Výsledek vás překvapí, prakticky bez námahy docílíte dokonalého vyčištění povrchů.

Co je vodní kámen

Vodní kámen je směs solných minerálů a jeho hlavní složkou je uhličitan vápenatý. Právě proto mají nevzhledné mapy bílou barvu. Solné minerály se postupně uvolňují a vzniká tak vodní kámen. Ten se objevuje na místech, která jsou v pravidelném kontaktu s vodou, hlavně tedy v koupelně a v kuchyni. K jeho rychlejšímu vzniku výrazně přispívá i změna teplot nebo pomalé odpařování vody.

čištění vodovodní baterie v koupelně iZdroj fotografie: Pexels

Problémy s vodním kamenem zažívají především domácnosti, které mají tvrdou vodu. Tvrdá voda je častý a nepříjemný jev, ale dá se s ním bojovat. Na trhu jsou k dostání změkčovače vody, na pití je možné vodu převařit nebo využít filtrační konvici, která vodu pročistí, případně můžete použít i jedlou sodu. Rozmíchejte 2 lžičky sody v 10 litrech vody a nechte odstát. Na dně vznikne usazenina, což jsou právě solné minerály, které dělají vodu tvrdou.

Jak doma čistíte vodní kámen?

Zdroj: Tapsuk
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky