Hotelové řetězce poradily, jak podomácku zamezit vzniku prachu. Takhle čistý vzduch jste doma nikdy neměli

Domácí prach bývá většinou tvořen z odumřelých částí lidské či zvířecí kůže a jeho nadmíra má nepříznivé dopady na zdraví dýchacích cest. Naučte se jeho tvorbu regulovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věděli jste, že 60% prachu, který se u vás doma nachází, pochází z venkovních prostor? Domů si jej často zanesete na botách, oblečení a nebo k vám pronikne kvůli otevřeným dveřím a oknům. To znamená, že zbylých 40% se vytvoří u vás doma a tudíž můžete mít nad touto částí kontrolu.

Zvlhčovač vzduchu nepoužívejte na plno

To je důležité hlavně kvůli roztočům. To jsou mikroorganismy, které se podílejí na výrobě prachu a v mnoha případech způsobují u člověka alergické reakce. Jakmile budete mít u sebe přehnanou vlhkost, vytvoříte tak prostředí, které si přímo zamilují, protože je pro ně ideální a prosperuje jejich životu. Můžete tomu zabránit jednoduše, místo toho, abyste zvlhčovač zapínali na 100%. bude vám stačit takových 40% až 50%.

iZdroj fotografie: Freepik

Velké koberce s vysokými vlasy nedávejte všude

Ty jsou přímo ideální pro usazeniny prachu, alergenů a mikročástic. Oproti pevným podlahám obsahují těchto částic několikanásobně víc, a proto rozhodně není ideální volbou, abyste je měli v každé místnosti. Pokud se vám podlahy nelíbí, můžete zvolit například běhouny.

Pokojové rostliny byste měli pravidelně čistit

Je sice pravda, že mít doma nějakou tu zeleň je prospěšné právě z toho důvodu, že čistí vzduch a snižuje množství prachu v místnosti. Ale všechno má své meze a žádná rostlina neumí pohltit až moc velké částice. Pokud na nich tedy necháte prach hromadit, stanou se naopak sběrači prachu, což rozhodně nechcete.

iZdroj fotografie: Freepik

Zvažte, zda musíte aviváž pokaždé použít

Vše, co se skládá z vláken, se postupem času začne rozpadat a bude z toho vznikat prach. To platí i u tkanin, ze kterých je oblečení tvořeno. Jakmile budete na vše používat aviváž, dojde k tomu, že tento proces urychlíte. Produkt totiž do vláken pronikne a ta se potom rychleji rozpadají.

U postele neplatí pravidlo, že přírodní je lepší

Zvláště vaše postel je tím nejideálnějším prostředím pro roztoče a vrstvy prachu. Je tedy ve vašem zájmu, abyste nahradili matrace, peřiny a polštáře z přírodního peří za něco více syntetického. Pro lepší efekt můžete také použít ochranné kryty na matrace a pružiny postele.

Zdroj: Apartment Therapy

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články