Tchyně má v každé místnosti tuhé mýdlo. Dříve jsem se tomu divila, ale pak mi řekla, proč to dělá

Mezi kosmetické přípravky patří tekuté mýdlo, které téměř nahradilo mýdlo v pevném stavu. To se však stále vyrábí, protože se ještě najdou jeho příznivci, již na něho nedají dopustit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mýdlo má v domácnosti hlavní využití při osobní očistě těla nebo praní prádla. V současné době bývá velmi často nahrazováno tím tekutým, které nachází stále větší oblibu mezi zákazníky. Lze říci, že výrobci kosmetických produktů dávají výrobě tekutých mýdel přednost. Na rozdíl však od mýdel v tekutém stavu mají ta tuhá kromě udržování čistoty ještě i další využití.

Z historie tuhého mýdla

Historie výroby mýdla sahá do doby starých Sumerů nebo Egypťanů, pro které byla osobní hygiena velice důležitá. Používali k výrobě směsi živočišných či rostlinných olejů se zásaditými solemi. První typ mýdla byl tak na světě. Mydlárna se našla i v ruinách Pompejí. Ve 2. století n. l. se mydlářství stalo řemeslem. V 17. století byly mýdlo a voda považovány za škodlivé pro lidské tělo, a tak se mýdlo používalo pouze pro praní oděvů. K jeho renesanci došlo opět v 19. a ve 20. století.

Jaké typy mýdla existují

K výrobě mýdla se využívá proces zmýdelnění neboli saponifikace z přírodních či chemicky upravených tuků. Na ty působí koncentrované roztoky hydroxidu sodného nebo draselného, případně soda (uhličitan sodný) či potaš (uhličitan draselný). Z procesu zmýdelnění vzniká viskózní směs neboli mýdlový klih. Z něho se pak dalším postupem vyrábí:

  • sodná mýdla jádrová
  • sodná mýdla klihová
  • draselná mýdla mazlavá.

Využití tuhého mýdla v domácnosti

Kromě osobní hygieny a praní prádla lze tuhé mýdlo v domácnosti využít při spoustě dalších příležitostí. V tom je jeho výhoda oproti tekutým mýdlům.

iZdroj fotografie: Pixabay
  • Kousnutí hmyzem: Pokud vás bodl nějaký hmyz a místo je červené, oteklé a svědivé, lze ho zkusit potřít navlhčeným tuhým mýdlem. Problémy by měly brzy ustoupit.
  • Vrzající panty u dveří nebo oken: Když vám vržou panty, zkuste je potřít tuhým mýdlem. Vrzání by mělo přestat.
  • Zamlžující se brýle: Komu se mlží brýle, ví, jak moc nepříjemné to je. I zde sehraje svou roli tuhé mýdlo. Brýlová skla jemně potřete tuhým mýdlem a vyleštíte čistým hadříkem. Problémy by měly přestat. Tuto metodu lze vyzkoušet i na zrcadlo v koupelně.
  • Zaseknutý zip: Někdy se zip zasekne a nechce se hnout ani o píď. Je možné ho potřít tuhým mýdlem, což by mělo problém zlepšit a zip znovu rozchodit.
  • Aby prádlo vonělo: Někdo je zvyklý si dávat do prádla kousek tuhého toaletního mýdla. Svou vůni prádlu předá, a to pak krásně voní.

Zdroj: TheSpruce

Jak často používáte ve své domácnosti tuhé mýdlo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články