Trouba se dá vyčistit za 5 minut –⁠ bez chemie a drhnutí. Na silné znečištění pomáhá sůl

Čistění trouby je jednou z nejméně oblíbených domácích prací. Naštěstí stačí trocha soli a několik minut práce a mastnota i zapečeniny budou pryč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina domácností je zásobena chemickými prostředky z drogerie, jenomže při dnešních cenách se hodí, pokud můžete alespoň v tomto směru ušetřit. Chytré ženy moc dobře vědí, že k dokonalému a efektivnímu vyčištění trouby nepotřebují předražené produkty, hravě si vystačí s přírodními věcmi, které najdou vždy doma.

Vyhněte se použití chemických prostředků

Při bližším prozkoumání složení čistidel z drogerie zůstane nejeden udiven. Je úplně jasné, že fungují, protože obsahují silné chemikálie. Ty jsou však při špatném užití pro člověka nebezpečné, nemluvě o tom, jak jsou nevhodné z ekologického hlediska. Mohou navíc například narušit dýchací cesty a pořádně je podráždit. Je tedy nutné s nimi pracovat v rukavicích, a úplně nejlépe také při otevřeném okně.

Se solí a jedlou sodou dokážete divy

Při pohledu na mastnou troubu se vám udělá špatně. Je naprosto jasné, že před vámi stojí nelehký úkol. Ale pokud máte doma obyčejnou sůl a jedlou sodu, máte vyhráno. Kombinace dvou běžně dostupných ingrediencí vyčistí troubu doslova za chviličku. Jen musíte vědět, jak na to. Nebojte se, že by se jednalo o náročnou disciplínu. Je to snadnější, než si myslíte.

rozsypaná sůl iZdroj fotografie: Pexels

V jednoduchosti je síla

Vyzkoušejte postup, který je léty prověřený a funguje i na velkou mastnotu a zapečeniny. Z 1 lžíce soli, 1 lžíce jedlé sody a 2 lžic vody vytvořte konzistentní hmotu. Měla by mít kašovitý vzhled. Dle potřeby gramáž znásobte. Z trouby vytáhněte rošty a poté aplikujte na povrch trouby pastu. Nato zavřete dvířka a směs nechte působit přes noc. Mix by měl ztvrdnout.

Ráno budete překvapeni

Na ztvrdlou plochu položte papírové ručníky namočené v teplé vodě, hmota povolí a gumovou stěrkou ji i s nečistotami snadno odstraníte. Po chvíli spatříte, jak by měl povrch vaší trouby vlastně vypadat. V závěru otřete vnitřek trouby roztokem octa a vody, protože jej tím dezinfikujete. Tímto postupem účinně vyčistíte troubu a s prací budete brzy hotoví. Vyhnete se použití chemických látek, které by měly být až tou poslední možností, jak s mastnotou zatočit.

A čím čistíte mastnou troubu vy?

Zdroj: Arm&Hammer
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství