Stop vodnímu kameni a plísním s trochou octa a tekutého mýdla. Koupelna bude jako zbrusu nová

Drhnete a drhnete, ale zarputilá špína stále odolává. Kapičky na vodovodní baterii se zlomyslně vrací chvíli po tom, co ji někdo použije. Jak z tohoto kolotoče ven se dočtete zde.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vana bývá ještě stále nejčastější dominantou většiny českých koupelen. Není na ni ale hezký pohled, když ji hyzdí usazeniny vodního kamene a rezavé flíčky kolem odtoku. Obojí lze jednoduše odstranit pomocí snadno dostupných surovin. Jedním z osvědčených pomocníků je čirý ocet. Do vany naplněné horkou vodou vlijte dva až tři litry octa a rozpusťte v ní čtyři polévkové lžíce jedlé sody. Nechte působit přes noc a ráno zjistíte, že vodní kámen je pryč.

Zázračný ocet a soda

O něco málo složitější, ale také velmi účinný je tento návod. Budete potřebovat 150 ml octa, 150 ml tekutého mýdla a lahev s rozprašovačem. Ocet ohřejte na 40 °C, smíchejte s tekutým mýdlem, nalijte do rozprašovače a po důkladném protřepání nastříkejte na znečištěná místa vany. Přípravek nechte asi půl hodiny působit. Potom vanu vydrhněte houbou a důkladně vypláchněte horkou vodou. Výsledek vás jistě překvapí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Třetím ekologickým způsobem vyčištění vany je použití jedlé sody, kyseliny citronové a vody. Postup je následující: V misce smíchejte jedlou sodu s trochou vody do konzistence kašičky. Pomocí houbičky či hadříku ji aplikujte na místa, která je třeba vyčistit, a nechte hodinu působit. Poté rozpusťte lžíci kyseliny citronové ve sklenici vody a tímto roztokem pomocí houbičky vydrhněte místa s aplikovanou směsí sody s vodou. Opláchněte vanu horkou vodou a rozdíl uvidíte na první pohled.

Kapičky na baterii a počínající plíseň

Výše uvedené postupy lze samozřejmě použít i na umyvadlo. Pokud vás trápí kapičky vodního kamene na vodovodních bateriích, je dobré je potřít citronovou šťávou a nechat přes noc působit. Ráno je pak opláchněte čistou vodou a otřete do sucha jemným hadříkem. Není vhodné používat drsnou stranu mycích hub na nádobí, protože by mohlo dojít k poškrábání povrchu. Proti usazení dalšího nežádoucího vodního kamene můžete zabojovat tím, že celou baterii potřete tenkou vrstvou parafínu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Černé tečky na těsnícím silikonu kolem vany a umyvadla značí, že v místnosti buď dochází málo, nebo vůbec nedochází k přirozené cirkulaci vzduchu a koupelnu napadla plíseň. Savo, které se v takových případech často doporučuje, postižená místa ošetří pouze povrchově. Dříve či později se tečky znovu objeví. Je tedy třeba vyřešit příčinu. Pro vymizení výskytu plísně v koupelně je nutné zajistit její pravidelné větrání. Prospěje například i odstranění prahu pod dveřmi.

Zdroj: Paper & Stitch

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články