Jak odstranit mastnotu z jakéhokoliv povrchu v kuchyni, aniž byste ho poškodili – stačí nastříkat a setřít

Chemikálie pro domácnost nejsou vždy zcela funkční, navíc jsou zbytečně drahé. V takových případech lze využít věci, které už máte doma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mastnota je na čistění vždycky problém a ta zažraná minimálně dvojnásobný. To už potrápilo nejednu hospodyni. Nesnažte se takovou špínu odstranit pouhou houbičkou, zaručeně se vám to nepodaří. Nejspíš situaci ještě zhoršíte, protože trocha vody učiní tuto vrstvu ještě lepivější. Nejste ovšem první, koho to trápí, takže existuje hned několik postupů, jak z toho ven. Zapamatujte si ale, že čím později budete mastnotu čistit, tím náročnější to bude.

Pravidelnost je ideální prevence

Pokud v kuchyni trochu otřete sporák po každém vaření, nepochybně se vyhnete pozdějším mastným filmům. A na takovou údržbu vám bude stačit i ona zmíněná houbička a trocha saponátu, případně i jen vlhčené ubrousky. Když vám ale problém přeroste přes hlavu, je třeba přistoupit k dalším metodám. Je ovšem nutné pamatovat také na kritická místa, která jsou v každé kuchyni. Jsou hůře dostupná, případně nejsou vidět na první pohled.

Všemocný ocet

Na zaschlý tuk platí více věcí, jedním z nejsilnějších prostředků je však ocet. Už naše babičky ho znaly právě pro jeho odmašťovací a další čisticí schopnosti. Stejně tak jde o kvalitní dezinfekci. Nevyžaduje žádné složité postupy. Jen ho nařeďte vodou a roztok nalijte do rozprašovače. Pro ještě lepší výsledek se dá přidat lžička soli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Roztok mýdlové vody

Mýdlo se dá použít více způsoby, vtip je v délce jeho působení. Jemné mýdlo smíchejte s vodou v poměru 1:1, nalijte do rozprašovače a pusťte se do úklidu. Takto lze perfektně vyčistit i troubu, ovšem chce to ještě úkon navíc. Roztokem postříkejte vnitřek trouby, poté ji na 10 minut zapněte na 100 stupňů Celsia. Špínu pak velmi snadno stáhnete jen houbičkou na nádobí.

Na olej olejem

Může to znít divně, ale funguje také přetřít tato místa hadříkem s olejem. Můžete použít jak minerální, tak normální kuchyňský. Pointou všech postupů totiž je, aby zatvrdlý olej opět změkl. S čerstvým olejem dosáhnete totožného efektu.

Pasta ze sody, případně citronu

Soda je jedním z nejlepších domácích čističů, takže se hodí i na tuk. Smíchejte sodu s vodou, aby vznikla pasta, nikoli roztok. Houbičkou ji naneste na povrchy, které chcete odmastit, a nechte několik minut působit. Nejzažranější špínu pak odstraníte tvrdší stranou houby, na zbytek stačí hadřík nebo ubrousky. Pak už to jen chce otřít povrch dosucha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje ještě kombinace 2 polévkových lžic sody a stejného množství kyseliny citronové. Postup je stejný jako v předešlém případě – naneste houbičkou a nechte působit. Skvrny se totiž změní v hrudky, které už jednoduše umyjete.

Smrtící kombinace alkoholu a octa

Tento postup zabere na vnějšek lednice, sporák i dřez. Smíchejte alkohol (například vodku) se stolním octem a vodou v poměru 1:1:2. Když přidáte ještě několik kapek éterického oleje, bude vaše kuchyně navíc krásně vonět.

Nepoužívejte drátěnku

Je jedno, jakou z uvedených metod zvolíte, nikdy si však neberte do ruky drátěnku. Nepoužívejte ji na žádné spotřebiče ani kuchyňské povrchy. S největší pravděpodobností totiž povrch poškrábete, případně zničíte.

Který postup vám proti mastnotě nejlépe zabírá?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články