Babičky si uměly poradit se vším, i s připáleným hrncem: Na jeho čištění používaly surovinu, která je pilířem každé domácnosti

Málokdo je tak dokonalým kuchařem, že by nikdy nic nepřipálil. Stačí chvilka nepozornosti, někam odběhnout a připálenina je na světě. Vyčistit ji pak zabere spoustu času.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při vaření se v kuchyni kolikrát stávají různé nehody. Sem tam něco upadne na podlahu a rozbije se to, vylijete tekutinu na ubrus, říznete se do prstu, nebo připálíte váš oblíbený hrnec. Abyste se spáleniny na dně zbavili, nestačí dát hrnec do myčky. Ta si s tím většinou zcela neporadí. Je tedy zapotřebí použít už osvědčené metody a připáleninu umýt v ruce.

Horká voda dělá divy

Jestliže se vám podařilo připálit nerezovou nebo smaltovanou pánev, hrnec či kastrol, lze k vyčištění využít horkou vodu. Nádobu postavte na sporák a začněte ji nahřívat. Jakmile je dostatečně horká, nalijte do ní šálek vody a nechte 5 minut povařit. Obsah lze doplnit jedlou sodou, jež zesiluje čisticí účinek. Dřevěnou vařečkou pak ze dna nádoby odškrabejte připáleninu, kterou voda uvolnila.

Sůl i ocet mají velkou čisticí sílu

Kromě vody je možné na vyčištění připáleného hrnce použít sůl nebo ocet. Když budete chtít vyzkoušet sůl, dejte do nádoby vodu, uveďte ji do varu a nasypte do ní hodně soli. Roztok nechte stát nejlépe přes noc. Po připálenině by nemělo být druhý den ani památky. Podobně funguje ocet, který nalijete do připáleného nádobí a necháte přes noc stát. Na připálené mléko pomůže olej, jímž potřete připálenou vrstvu a necháte asi 10 minut působit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na připáleninu s citrony

Nemáte-li doma jedlou sodu nebo ocet, ale našli jste ve spíži citrony, můžete je použít pro vyčištění připáleného hrnce. Nalijete do něho vodu, vložíte dva citrony a povaříte asi 10 minut. Měly by pomoci spáleninu odstranit.

Kulička z hliníkové fólie

Zajímavou vychytávkou je hliníková fólie, kterou je možné na čištění připálenin použít. Stačí si utrhnout kousek alobalu, zmačkat ho do kuličky a s její pomocí vyčistit připáleninu. Je dobré ji ještě před drhnutím posypat jedlou sodou a přilít trochu vody, aby se vytvořila pasta.

Jaké jsou vaše osvědčené metody na vyčištění spálenin?

Zdroj: TheKitchn
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Může masážní pistole pomoci zmírnit celulitidu?
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem