Zabijákem pračky není vodní kámen. Vaše nevědomost ji přitom pomalu likviduje každým praním

O vodním kameni a jeho špatném působení na vaši pračku jistě víte. Ovšem pračka má daleko více nepřátel, kteří jsou mnohem nebezpečnější.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vodní kámen najdete prakticky všude, kde se pravidelně projevuje voda. V kuchyni či v koupelně, jeho výskyt je víceméně nevyhnutelný. Odstranit lze snadno, ať už čisticími prostředky, nebo mnoha domácími triky. Nicméně skutečným zabijákem správného fungování pračky není tvorba vodního kamene. Co tedy za těmito problémy stojí? Budete překvapeni, ale je to stále doporučovaná aviváž a praní na 40 stupňů.

Plíseň, kam se podíváš

Častokrát je nádržka na prací prostředek stále trochu plesnivá. Vzhledem k tomu, že jde o prostředí, kde se jedná o čištění oblečení, je to docela děsivé. Látky obsažené v prakticky všech změkčovadlech na trhu podporují prakticky bez výjimky růst plísní. A co dalšího pomáhá plísním? Teplé a vlhké prostředí. Tedy přesně ty podmínky, které v pračce nastanou během jejího aktivního fungování a doporučeného režimu.

Klasické praní „na 40“ totiž tento již tak idylický stav ještě umocňuje. Vznikne forma, jež se s účastí aviváže změní na podivnou lepivou hmotu. Ta se pak kromě nádobky usazuje i na dílech a všude uvnitř pračky. Tím to ovšem nekončí. Šířící se plíseň se postupně rozpouští ve vodě. Všechny houževnaté mikroorganismy se ještě nalepí na oblečení a zůstanou tam i po usušení. V zásadě ho tak zbavíte jedné špíny a odchází s jinou.

Jak problém odstranit a zabránit mu v budoucnu?

  • Opusťte používání aviváže. Pro stejný efekt vám postačí několik kapek éterického oleje. Zbytků pracího prášku vás zase spolehlivě zbaví ocet.
  • Praní na vyšší teplotu. Při praní ručníků a ložního prádla použijte jednou za týden vyšší teplotu. Teplo plísně spolehlivě odpuzuje a ty již vzniklé sterilizuje.
  • Hmotnost bubnu. Nezatěžujte konstrukci pračky dlouhodobě. Vyprané prádlo co nejdříve vyjměte. Je velmi těžké a při delším pobytu poškozuje samotnou konstrukci.
  • Otvírání dvířek. Jakmile je vypráno, dvířka pračky nechávejte otevřená. Současně s tím trochu povytáhněte zásuvku na prášek, ať se do ní vzduch také dostane.
  • Vysušení nejen prádla, ale i pračky. Jakmile je prací proces dokončen, vytřete do sucha vnitřek pracího bubnu. Zvýšenou pozornost věnujte hlavně gumovým částem, kde vlhkost velmi často zůstává, a tak vzniká ideální prostředí pro plísně.
  • Vyperte pračku. Jednou do měsíce pusťte pračku naprázdno s octem a vysokou teplotou. Je to stejný postup, jako když umyjete myčku – také puštěním naprázdno.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Kouzlo citronu a peroxidu

V místě výskytu plísní se velmi osvědčí kombinace citronové šťávy a peroxidu. Do malé misky nalijte sklenku vody a přidejte 3 polévkové lžíce peroxidu vodíku. Nakonec ještě vymačkejte polovinu citronu. Vše důkladně promíchejte a pomocí hadříku důkladně očistěte vnitřek pračky, hlavně gumová těsnění. Roztok nechte uvnitř 20 minut působit, pak pračku důkladně vysušte. Podle potřeby můžete několikrát zopakovat.

Zdroj: TheSpruce

Jaký největší problém jste s pračkou kdy měli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články