Pár kuliček černého pepře přivede barevné oblečení opět k životu. Rozzáří barvy a prodlouží životnost až o 3 roky

Pulty obchodů jsou plné předražených prostředků na udržení barevnosti oblečení. Žádný z nich však není potřeba. Stačí přidat do pračky to, co máme v kuchyni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I ve 21. století se ukazuje, že moudrost našich babiček je stále aktuální. Ať už se jedná o přírodní medicínu nebo tajné triky na údržbu domácnosti, všechny metody, které se používaly před sto lety, fungují i dnes. A moderním preparátům dávají na frak. Je to krásně vidět třeba v případě obyčejného praní prádla. Obchody nabízejí nepřeberné množství produktů chemického průmyslu balených v pestrobarevných obalech, které stojí nekřesťanské peníze a jejichž účinnost je v mnoha případech diskutabilní. Tehdy přicházejí na řadu babičky. A černý pepř.

Barvy jsou odsouzeny k zániku… Nebo ne?

Všichni jsme se tak nějak smířili s tím, že krásné zářivě červené tričko nebo sytě zelené šaty po několikátém vyprání takříkajíc ztratí svůj bývalý šmrnc. S každým praním barvy nenávratně blednou a vytrácejí se. Příliš tomu nepomáhá ani použití toho skvělého pracího prostředku, na který jste viděli reklamu v televizi. Po mnoha marných pokusech o uchování barev v prádle už jste to vzdali s tím, že je to holt neodvratné, stejně jako déšť, smrt či daně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zářivé barvy nemusejí vyblednout ani po dvacátém praní, stačí vědět, jak na to

Ve skutečnosti to ale není tak horké, jak to na první pohled vypadá. Blednutí prádla totiž není nějaká zvláštní forma magie. Děje se to ve většině případů kvůli tomu, že se v textilních vláknech zachycují zbytky prostředku na praní nebo vodního kamene. To pak způsobuje optické vyblednutí barvy. A to už vypadá, že by se s tím dalo něco dělat. Stačí se porozhlédnout v kuchyni.

Pomůže hrubě mletý černý pepř

Vaše barevné oblečení má vyhráno, jestliže se ve vaší domácnosti vyskytuje hrubě mletý černý pepř. To je jediná substance, která je zapotřebí k udržení krásných a jasných barev. Vložte do bubnu pračky jednu čajovou lžičku nahrubo mletého pepře a spusťte úsporný program s teplotou praní do 30 stupňů Celsia. To je celý postup, který dodá vašemu oblečení dávno ztracený jas.

iZdroj fotografie: Pixabay
Mletý černý pepř je univerzální koření, které využijete do jídla i při údržbě domácnosti.

Trik je v tom, že hrubé částečky pepře dokážou doslova odloupnout zbytky pracích prostředků usazených ve vláknech textilu, a tím oživí opticky zašlou barevnost. Nemusíte se obávat, že by vám prádlo po vyprání vonělo po pepři, a ani případná usazená zrníčka nejsou problém. Po uschnutí je z prádla jednoduše vyklepejte.

Ocet a inkoust oživí černou

Pokud rádi nosíte černé oblečení, určitě jste zjistili, že tato barva bývá k šednutí a blednutí ještě náchylnější než prádlo jiných barev. Princip je stejný, akorát na černé (a potažmo i bílé) barvě je to jednoduše více vidět. Oživení černé a bílé barvy má přitom jediného společného jmenovatele, a tím je ocet. Ten dokáže rozpustit veškeré usazené nečistoty, které se nabalují na vlákna oděvů, a odplavit je pryč. Zápachu se opět nemusíte bát. Tento postup je zcela bez vedlejších účinků.

iZdroj fotografie: Pixabay
Inkoust se hodí nejen na psaní dopisů, ale když ho přidáte do pračky, oživí barvu černého prádla

Pro použití nalijte ocet do nádržky namísto aviváže. Této záměny se vůbec nemusíte obávat. Prádlo nebude nijak octově cítit, jeho barvy budou svěžejší, a navíc bude textil na omak mnohem jemnější. Vsadíme se s vámi, že jakmile to jednou vyzkoušíte, budete prát s octem neustále.

A pro ještě větší oživení černé barvy přidejte k octu pár kapek černého inkoustu. Výsledek bude nepřekonatelný. Pokud se toho obáváte, vyzkoušejte tento trik nejprve nanečisto na nějakém méně důležitém kousku ze svého šatníku, na kterém tolik nelpíte. A pokud se pokus povede, můžete ho aplikovat naostro. Za zkoušku to stojí, ne?

Které domácí metody už jste při praní prádla vyzkoušeli?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Zobrazit další články