Popel z kamen nikdy nevyhazuji. Vyplatí se schraňovat, má spoustu využití doma i na zahradě

Pokud vždy vyhazujete popel z krbu, tak děláte opravdu velkou chybu. Takovou věc byste totiž nikdy dělat neměli, a to hned z několika důvodů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina lidí popel z krbu ihned vyhazuje, protože to zkrátka berou jako odpad, se kterým už víceméně nejde dělat nic jiného. Ale to je právě velký omyl. Popel z krbu by se rozhodně nikdy neměl vyhazovat, a to hned z několika důvodů. Až si přečtete, které důvody to jsou, tak si pravděpodobně vždy rozmyslíte, jestli popel vyhodíte nebo ne.

Dejte popel do kompostu

Pokud máte doma kompost, pak popel z krbu nesypte do koše, ale právě do tohoto kompostu. Dokonce i malé množství může přidat živiny do půdy. Dokonce může být prospěšný i pro určité rostliny. Jednoduše dejte popel na 4 dny do vody a poté ho aplikujte na půdu rostlin dle potřeby.

Je skvělý i na čištění

Hledáte čistič na sklo a na kov, který nebude stát velké množství peněz? V tom případě vezměte popel z krbu a smíchejte ho s trochou vody, aby vám vznikla pasta. Tu lze totiž použít jako brusivo k leštění zašlých kovů nebo k čištění špinavého skla. Rozhodně ale tuto pastu nanášejte rukavicemi, abyste zabránili podráždění pokožky.

Vyrobte si z něj mýdlo

Věděli jste o tom, že první mýdla se vyráběly spojením vody a dřevěného popela? Vznikl totiž louh, což je nezbytná složka mýdla. Použít byste ale měli popel ze spáleného tvrdého dřeva, protože obsahuje dostatek draslíku. Tímto způsobem můžete vyrobit mýdlo z něčeho, co byste nejspíše vyhodili. Je k tomu sice třeba větší úsilí, ale opravdu to stojí za to.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neutralizuje pachy domácích mazlíčků

Kdo má kočku, tak moc dobře ví, jaké to je, když je doma cítit její záchod. Je to takový zápach, že se to pomalu nedá vydržet, a především se může zdát velmi složité až nemožné se tohoto zápachu zbavit. Ne však s použitím popelu z krbu. Jakmile ho nasypete do záchůdku, uvidíte, že během chvilky přestane být cítit.

Zbavte se škůdců

Snad každý zahradník někdy zažil, že mu škůdci napadli jeho rostlinky či zeleninu. A je velmi složité s nimi zatočit tak, aby se už nevrátili. S tímto problémem vám také může pomoci popel z krbu. Jednoduše půdu posypte popelem a uvidíte, že na ni žádný škůdce nepůjde. Jde jen o to tento trik vyzkoušet.

K čemu používáte popel vy?

Zdroj: ThisOldHouse
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Za staré telefony jsou sběratelé ochotni zaplatit majlant. Motorola má cenu i 100 tisíc Kč
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund