Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí

Moderní pánve jsou sice dražší, ale jsou opatřené nepřilnavým povrchem, takže se pokrmy nepřipalují. Stejný efekt ale může snadno získat i starší nádobí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pánve s nepřilnavým povrchem se staly běžným vybavením téměř každé moderní domácnosti, i když jsou dražší, než ty obyčejné. Speciální povrchová úprava se dříve nebo později poškrábe a začne odlupovat. Nezbyde tedy jiná možnost, než dokoupit další. Anebo se vrátit ke staré dobré klasice. Existuje však snadné řešení, jak se obyčejná litinová pánev může proměnit v kousek nádobí s nepřilnavým povrchem.

Trik, který znaly už naše babičky

Litinové pánve sice z domácností postupně mizí, ale hojně se vyskytují na chalupách, kde většinou vysloužilé kousky z bytu končí. Trik s vytvořením nepřilnavého povrchu, který znaly už naše babičky, proto může být velmi užitečný i v době nejmodernějších technologií. Je totiž frustrující, když se při vaření jídlo začne lepit na pánev. Když si toho nevšimnete včas, máte jen dvě možnosti. Buď servírujete nahořklý připálený pokrm, anebo jídlo letí do koše.

Chcete-li se vyhnout podobným peripetiím, řešením může být právě fígl babiček. Na pánev se jídlo nepřichytí, pokud má speciální nepřilnavou vrstvu. Litinové pánve ji sice nemají, ale můžete si ji jednoduše vytvořit sami. Potřebovat budete rostlinný olej s vysokým stupněm polymerace, nejlépe tedy lněný nebo z hroznových jader. Běžný se začne připalovat při teplotách kolem 120 stupňů Celsia, lněný kolem 170 a hroznový při zhruba 300 stupních.

Postup je dobré několikrát zopakovat

Pak už potřebujete jenom obyčejnou litinovou pánev. Samozřejmě musí být čistá. Pokud je nová, stejně ji umyjte a osušte, protože může obsahovat nečistoty z výroby. Jakmile je pánev připravená, můžete začít vytvářet nepřilnavou vrstvu. Postup ale budete muset několikrát zopakovat, aby byl výsledný efekt maximální. Opravdu odolného povrchu docílíte, když postup provedete 4 až 6krát.

iZdroj fotografie: Depositphotos
  1. do pánve nakapejte jednu nebo dvě lžíce lněného oleje
  2. rozetřete olej štětcem nebo rukou pečlivě po dně i po stranách pánve
  3. aby se olej lépe vstřebával do povrchu, nesmí v pánvi plavat, takže přebytečný setřete
  4. dejte pánev na co největší hořák, aby oheň dosahoval k okrajům
  5. při průměrné teplotě ji nechte na sporáku 20 až 40 minut
  6. pokud není rukojeť z plastu nebo dřeva, dejte pánev do trouby dnem vzhůru
  7. při teplotě 230 stupňů ji v troubě nechte hodinu
  8. nechte pánev vychladnout
  9. nakonec ji omyjte

Nepřilnavá vrstva nepraská a odolá mytí

Pokud jste v návodu udělali chybu, nebude to fungovat. Poznáte to snadno. Pánev po proceduře nesmí být na dotek lepkavá. V tom případě byla pravděpodobně nízká teplota nebo neuplynulo dost času, aby se olej vypálil. Nepřilnavá vrstva se na pánvi totiž vytvoří poté, co dojde k přepálení oleje. Bez otevřeného okna se to neobejde. Připravte se na to, že kuchyň zaplaví nepříjemná vůně a zahalí ji kouř. Po vytvoření nepřilnavého filmu pánev omyjte a použijte k přípravě jídla. Vrstva nepraská a odolá mytí.

Jaké triky používáte, aby se jídlo nepřichytávalo?

Zdroj: JoyBilee
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články