Elegantní a moderní nerez v kuchyni může být smrtící pastí. Oblíbila si ho zákeřná bakterie, která způsobuje legionářskou nemoc

Přestože se snažíte udržovat domácnost jako ze škatulky a pravidelně ji drhnete, na některé mikroorganismy jste krátcí. Obzvlášť, když se usídlí na nerezových površích.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nerezové kuchyňské dřezy a vodovodní baterie jsou semeništěm bakterií, včetně smrtelné legionelly. Podle vědců z laboratoře veřejného zdraví v nizozemském Kennemerlandu právě nerez podstatně zvyšuje riziko nákazy legionářskou nemocí. Ta způsobuje závažnou formu zápalu plic a u lidí s oslabenou imunitou nebo kuřáků může mít vdechnutí bakterie fatální následky. Vyhráno však nemají ani zdraví jedinci.

Nebezpečná bakterie byla v polovině vzorků

Máte-li tedy v kuchyni nerezové dřezy a baterie, buďte obezřetní. Jsou náchylnější k tomu, aby se v nich legionella usídlila. Vědci zjistili, že tento povrch podporuje růst bakterií, protože jeho ochranný povlak v průběhu času slábne a začne rezivět. Právě rez byla v minulosti s legionellou spojována. Nizozemští výzkumníci analyzovali čtyři systémy pitné vody, které se běžně vyskytují v domácnostech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První systém naplnili pitnou vodou, druhý navíc litinovou rzí, třetí záměrně kontaminovali bakterií legionella anisa, čtvrtý pak bakterií legionella simplex a rzí. Téměř během 3 let ze systémů odebrali na 450 vzorků. V kohoutcích z nerezové oceli byla zjištěna nejvyšší koncentrace bakterie, která způsobuje legionářskou nemoc. Odhalili ji u 46,4 % vzorků. Oponentní hlasy ale závěry zpochybňují, protože neexistuje odhad počtu lidí skutečně nakažených touto nemocí.

Pouštějte často teplou vodu

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí doporučuje, aby se lidé smrtelné bakterii v dřezech či kohoutcích vyhnuli tím, že budou udržovat teplovodní systémy vyhřívané na teplotu kolem 55 stupňů Celsia. Zároveň by měly být kohoutky často v permanenci, aby v nich voda nestála příliš dlouho. To by u často používaných kuchyňských dřezů a baterií neměl být problém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud by se ve vašich kuchyňských systémech zákeřná bakterie objevila, poznáte to podle zdravotních problémů. Legionářská nemoc se projeví bolestmi hlavy, svalů a vysokými horečkami kolem 40 stupňů Celsia. V dalších dnech se přidá kašel, vykašlávání hlenů i krve, dušnost, bolest na hrudi, nevolnost, zvracení, průjem nebo zmatenost. V ojedinělých případech může způsobit infekce v ranách i orgánech, včetně srdce.

Může se ukrývat i v klimatizacích

Rychlá léčba antibiotiky u jinak zdravých lidí obvykle zabere, ale mohou trpět dlouhodobějšími zdravotními problémy. U lidí s oslabenou imunitou nebo kuřáků může být legionářská nemoc smrtelná. Pokud příznaky nemoci zpozorujete, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Před bakterií nejste chráněni ani v jiných částech domu nebo bytu. Množí se totiž i v klimatizacích. Za rok nemoc postihne v Evropě zhruba 7 000 lidí, avšak centrum pro kontrolu nemocí má za to, že číslo je ve skutečnosti mnohem vyšší, protože případy vždy nebývají nahlášeny.

Proč jste si oblíbili nerez v domácnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Může masážní pistole pomoci zmírnit celulitidu?
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem