Elegantní a moderní nerez v kuchyni může být smrtící pastí. Oblíbila si ho zákeřná bakterie, která způsobuje legionářskou nemoc

Přestože se snažíte udržovat domácnost jako ze škatulky a pravidelně ji drhnete, na některé mikroorganismy jste krátcí. Obzvlášť, když se usídlí na nerezových površích.

Čištění dřezu houbou i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nerezové kuchyňské dřezy a vodovodní baterie jsou semeništěm bakterií, včetně smrtelné legionelly. Podle vědců z laboratoře veřejného zdraví v nizozemském Kennemerlandu právě nerez podstatně zvyšuje riziko nákazy legionářskou nemocí. Ta způsobuje závažnou formu zápalu plic a u lidí s oslabenou imunitou nebo kuřáků může mít vdechnutí bakterie fatální následky. Vyhráno však nemají ani zdraví jedinci.

Nebezpečná bakterie byla v polovině vzorků

Máte-li tedy v kuchyni nerezové dřezy a baterie, buďte obezřetní. Jsou náchylnější k tomu, aby se v nich legionella usídlila. Vědci zjistili, že tento povrch podporuje růst bakterií, protože jeho ochranný povlak v průběhu času slábne a začne rezivět. Právě rez byla v minulosti s legionellou spojována. Nizozemští výzkumníci analyzovali čtyři systémy pitné vody, které se běžně vyskytují v domácnostech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První systém naplnili pitnou vodou, druhý navíc litinovou rzí, třetí záměrně kontaminovali bakterií legionella anisa, čtvrtý pak bakterií legionella simplex a rzí. Téměř během 3 let ze systémů odebrali na 450 vzorků. V kohoutcích z nerezové oceli byla zjištěna nejvyšší koncentrace bakterie, která způsobuje legionářskou nemoc. Odhalili ji u 46,4 % vzorků. Oponentní hlasy ale závěry zpochybňují, protože neexistuje odhad počtu lidí skutečně nakažených touto nemocí.

Pouštějte často teplou vodu

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí doporučuje, aby se lidé smrtelné bakterii v dřezech či kohoutcích vyhnuli tím, že budou udržovat teplovodní systémy vyhřívané na teplotu kolem 55 stupňů Celsia. Zároveň by měly být kohoutky často v permanenci, aby v nich voda nestála příliš dlouho. To by u často používaných kuchyňských dřezů a baterií neměl být problém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud by se ve vašich kuchyňských systémech zákeřná bakterie objevila, poznáte to podle zdravotních problémů. Legionářská nemoc se projeví bolestmi hlavy, svalů a vysokými horečkami kolem 40 stupňů Celsia. V dalších dnech se přidá kašel, vykašlávání hlenů i krve, dušnost, bolest na hrudi, nevolnost, zvracení, průjem nebo zmatenost. V ojedinělých případech může způsobit infekce v ranách i orgánech, včetně srdce.

Může se ukrývat i v klimatizacích

Rychlá léčba antibiotiky u jinak zdravých lidí obvykle zabere, ale mohou trpět dlouhodobějšími zdravotními problémy. U lidí s oslabenou imunitou nebo kuřáků může být legionářská nemoc smrtelná. Pokud příznaky nemoci zpozorujete, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Před bakterií nejste chráněni ani v jiných částech domu nebo bytu. Množí se totiž i v klimatizacích. Za rok nemoc postihne v Evropě zhruba 7 000 lidí, avšak centrum pro kontrolu nemocí má za to, že číslo je ve skutečnosti mnohem vyšší, protože případy vždy nebývají nahlášeny.

Proč jste si oblíbili nerez v domácnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články