6 věcí, které vám podvědomě způsobují stres, a přesto je máte doma. Zbavte se jich ještě dnes

Nepořádek je jedním z největších faktorů způsobujících stres. Existuje však několik účinných způsobů, jak s ním zatočit a vnést do vašeho života více klidu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepořádek mnohdy hraje důležitou roli v tom, jak se cítíme v našich domovech či na pracovišti. Pokud tam čelíte nahromaděným věcem, které se povalují všude, aniž by měly své konkrétní místo, můžete se potýkat s pocity úzkosti, bezmoci či mentálního přetížení. Nicméně jen málokdy je nepořádek uznáván jako hlavní příčina stresu v životě.

Proč nepořádek způsobuje stres

Nepořádek a související zmatek ve věcech okolo vás nadměrně stimuluje lidskou mysl. Vaše smysly jsou následně přetíženy přijímáním stimulů, které ani nejsou potřebné nebo jakkoliv důležité. Také může odvádět vaši pozornost od toho, na co byste se měli opravdu soustředit.

Nemluvě o tom, že v nepořádku se nedá patřičně uvolnit, ani kdybyste se o to snažili sebevíce. Pro zajímavost u žen, které měly ve zvyku doma hromadit věci, byla zjištěna vyšší hladina kortizolu než u těch, které praktikovaly minimalistický způsob života.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepořádek taktéž způsobuje pocity viny či trapnosti, a to především když k vám vpadne neočekávaná návštěva. Zároveň potlačuje kreativitu a produktivitu a brání nám okamžitě nalézt to, co potřebujeme. Obvykle se to totiž nachází někde pod tou hromadou nepořádku. Například máte problém najít důležitý dokument, protože je zaházený dalšími štosy papíru, či nenacházíte své klíče, protože někam zapadly mezi tu spoustu pohozených věcí.

Jak se nepořádku efektivně zbavit

Pokud máte doma velký nepořádek, pozvěte si na pomoc členy rodiny a každému z nich zadejte uklidit určitou část v domě či bytě. Pokud žijete sami, začněte s úklidem v jedné místnosti a nepřecházejte na další, dokud nebudete mít hotovou tu předchozí. Díky tomu budete mít lepší pocit, protože zpětně uvidíte, co vše už jste uklidili, a práce vám půjde lépe od ruky.

Vytvořte si vyhrazené prostory

Pokud každý typ věci bude ve vašem domě či na pracovišti mít své vyhrazené místo, bude pro vás v budoucnu mnohem snazší cokoliv najít v případě potřeby. Dbejte však na to, aby se jednalo o uzavřená místa, jako jsou například skřínky či šuplíky. Uklízení věcí do „otevřeného prostoru“ totiž neodejme vizuální stimuly, které nepořádek způsobuje. Vaše mysl by si tak stále nemohla dostatečně odpočinout.

Co nepotřebujete, vyhoďte

Čehokoliv, co spadá do kolonek „nepotřebuji to / nechci to / nepoužívám to“, byste se měli zbavit. Vyhoďte rozbité věci, které vám již nejsou k užitku. Protřiďte ty hromady oblečení ve vaší skříni i jinde po bytě. Co se vám již nelíbí, prodejte nebo darujte apod. Těmito kroky ve vašem domově uvolníte kvanta místa, díky čemuž bude na pohled působit klidnějším dojmem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud narazíte na něco, co používáte, ale jen velmi málo, umístěte to do speciální krabice. Rovněž ji nezapomeňte opatřit datem. Pokud po roce zjistíte, že je v ní něco, co jste za celou dobu nepoužili, zřejmě to nepotřebujete vlastnit. A tak se toho můžete rovněž jakýmkoliv způsobem zbavit a opětovně tak uvolnit další prostor.

Nehromaďte náhodné papíry

Co se týče hromadění všemožných papírů, jedná se o jeden z největších stresorů. Vyhoďte staré, nepotřebné účtenky či jiné dokumenty, jež v budoucnu již nevyužijete. Jakékoliv nové hromádky papírů rovněž protřiďte co nejdříve. Ty zbylé důležité si roztřiďte do složek či šanonů. Díky tomu příště hned najdete jakýkoliv dokument, který budete potřebovat.

Ukliďte nepořádek ještě před odchodem z pracoviště

Než opustíte své pracoviště, nezapomeňte na alespoň letmý úklid všech věcí. Cokoliv, co jste vytáhli, vraťte na své původní místo. Nejenže díky tomu budete při odchodu mít dojem, že je vše pro daný den hotové a uzavřené, ale navíc se na druhý den vrátíte na čisté pracovní místo. Bude se vám tak navíc mnohem lépe pracovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepořádek ve vaší mysli

Nepořádek se bohužel netýká jen našeho fyzického okolí, ale i mysli. Ten mentální dokáže způsobit ještě více stresu. Je tak doporučováno soustředit se na jednu aktivitu v jednu chvíli. Mobilní telefony a jiná elektronická zařízení byste měli mít vypnuté, aby váš nerušily při práci. Díky tomu budete schopni podávat lepší pracovní výkony a nebudete se cítit tak zahlcení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Modré světlo, jež elektronická zařízení produkují, totiž dokáže nabourat váš spánkový cyklus. Narušuje tvorbu melatoninu, spánkového hormonu, který je pro správný cirkadiánní rytmus velice důležitý. Ideálně přinejmenším 3 hodiny před ulehnutím do postele byste tak měli odložit elektroniku, aby váš rytmus fungoval správně. Jak bojujete s nepořádkem vy?

Zdroj: PsychologyToday, UCLAMagazine, HarvardHealthPublishing

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články