Domácí pasti, proti kterým nemá myš šanci. Obyčejná limonáda funguje lépe než ty mechanické. A navíc nehrozí žádné nebezpečí

Jakmile spatříte první náznak toho, že by vaši domácnost mohli obývat nevítaní hosté, neprodleně jednejte. Nad hlodavci snadno vyzrajete s pomocí osmi lidových receptů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když máte pocit, že doma slyšíte podivné šramocení a chroupání, je pravděpodobné, že se u vás usídlily myši. S příchodem chladného počasí mají totiž tendenci vyhledávat teplo. Stačí jen malá škvíra nebo chvíle nepozornosti a máte nevítaného spolubydlícího, který se rád pustí do zásob potravin, nepohrdne ani kabely od elektroniky nebo nábytkem. A také může přenášet nejrůznější nemoci, takže se ho co nejrychleji zbavte.

Pozor na ohryzané potraviny i kabely

Myši jsou aktivní během celého roku. Přes zimu se ovšem moc nerozmnožují, s tím čekají až na jaro. Když je z domu nevyženete včas, počítejte s tím, že jeden pár dokáže zplodit sedm až dvanáct potomků. O tak početnou rodinu nechtěných hostů doma rozhodně nestojíte. Abyste se s nimi mohli co nejrychleji vypořádat, je dobré se o myších něco dozvědět. Jejich strava je pestrá, v oblibě mají obiloviny nebo ořechy, ale v podstatě sežerou, na co přijdou.

Mají malé a ostré zuby, takže se prokoušou i k uzavřeným zásobám potravin. V mžiku zničí třeba kabely od televize nebo lednice, koberce, a dokonce ohlodají i stěny. Jejich noční aktivní život a šustění vás bude budit a nelze opomenout ani specifický zápach, který se bude vaším domovem linout. Nemluvě o tom, že myši, krysy a potkani přenášejí pro člověka život ohrožující nemoci, jako jsou tularemie, salmonelóza, tuberkulóza nebo leptospiróza.

Domů vám hlodavci mohou zanést i parazity

Nejdůležitější v boji s těmito hlodavci je čistota. Vyskytují se totiž nejčastěji v blízkosti odpadků, v neuklizených sklepech nebo v místech, kde jsou uskladněné potraviny. Že se ve vaší domácnosti usídlily, poznáte snadno. Vyjma toho, že budete mít téměř vše ohryzané a domov zaplaví nelibá vůně, budete nacházet zejména v blízkosti potravin, pod umyvadlem nebo i v šuplících myší trus. A co hůř, hlodavci s sebou do vašeho domova mohou zanést také blechy nebo klíšťata.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile zpozorujete první náznak toho, že se u vás myši usídlily, okamžitě jednejte. Nejznámější metodou, jak s nimi můžete bojovat, jsou klasické dřevěné pasti s návnadou. Ty ale budou účinné, pokud se jejich populace ještě nerozrostla. Jakmile se to stane, zřejmě vám nezbyde nic jiného než vyhledat služby profesionálních deratizačních firem. Jestliže doma ještě nemáte usídlené kolonie hlodavců, můžete nad nimi vyzrát sami.

Jed

Nejúčinnější zbraní jsou otrávené potravinové návnady. Pokud ale máte domácí mazlíčky, musíte být opatrní. Existuje však speciální jed na myši, který je pro psy, kočky i lidi neškodný.

Odpuzovače

Existují speciální ultrazvukové odpuzovače, které dáte do zásuvky. Vydávají zvuk, který lidé neslyší, ale útočí na nervový systém hlodavců a je pro ně smrtelný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Esenciální oleje

V rozích pokojů a v místech, kde se myši objevují, rozmístěte odpuzovače s koncentrovaným esenciálním olejem z máty, heřmánku, pelyňku, tymiánu nebo koriandru.

Pasti

Běžné pasti s návnadou, případně lepové či živé, jsou nejpopulárnější, ale nebývají stoprocentně spolehlivé. Myši se jim částečně umějí vyhnout.

Byliny

Umístěte v domě svazky bylin, jako je řebříček, máta, listy ořešáku, vratič či bobkový list. Jejich vůně myši odpuzuje stejně jako třeba odér z cibule a česneku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Naftalen

Podobně jako moly, tak i myši odradí od dalšího pobytu ve vašem domově naftalen. Na hlodavce vyrukujte klidně s kuličkami nebo bloky proti molům.

Sádra

Po čokoládě se myši mohou utlouct. Trochu morbidnější metodou, která hlodavci ucpe střeva a následně způsobí smrt, je smíchání čokolády nebo mouky se sádrou.

Limonáda

Sycené bublinkové nápoje znamenají pro myši jistou smrt. Stačí je nalít do misky, kterou umístíte tam, kde se myši vyskytují.

Jaké metody používáte na hubení myší?

Zdroj: Ria
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články