Jak často měnit povlečení, aby se v něm neusazovaly životu nebezpečné bakterie, parazité a viry?

Pravidelné praní povlečení a lůžkovin je nejen zbavuje biologického odpadu, který může vyvolat řadu zdravotních problémů, ale také prodlužuje jejich životnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý člověk má své rituály a návyky, které pravidelně dodržuje. Řadí se mezi ně i praní oblečení, výměna zubního kartáčku, nebo praní povlečení a lůžkovin. Zatímco kupříkladu s výměnou zubního kartáčku nemá nikdo zásadní problém (měl by se měnit jednou za 2-3 měsíce), deku s polštářem rozhodně každý týden nepřevléká. Jedná se však o chybu, která může mít dalekosáhlé zdravotní důsledky – od neustupujícího akné až po astma.

Povlečení měňte alespoň jednou týdně

Někoho by to mohlo překvapit, ale povlečení by se mělo z hygienických důvodů měnit alespoň jednou týdně a vůbec nejpozději jednou za čtrnáct dní. Výměna je nutná mj. z důvodu výskytu bakterií a roztočů, kteří se na lůžkovinách množí raketovým tempem. Věděli jste například, že v jednom gramu prachu je kolem 15 tisíc roztočů? A to nemluvíme o tom, že kdybyste si povlečení neměnili, pokrylo by ho za několik let kolem 5 kilogramů vaší odumřelé kůže.

iZdroj fotografie: Freepik
V posteli trávíme až třetinu dne, je proto dobré udržovat ji v čistotě

V povlečení usazený mikrobiotický odpad (částečky odumřelé kůže, pot, apod.) následně může zhoršit vaše astma nebo alergii, a pokud k nim máte předpoklady, může je přímo vyvolat. Kromě alergií mohou neprané lůžkoviny způsobit dýchací obtíže, nebo neustupující akné. Asi nemusíme zmiňovat, že při nemoci byste měli povlečení měnit častěji – klidně i denně, a to stejné platí i v případě, že se v noci hodně zpotíte (třeba během tzv. tropické noci, které jsou čím dál častější).

Peřiny a polštáře stačí prát dvakrát do roka

Veškeré peřiny a polštáře, které používáte, byste z obdobných důvodů, jako jsou uvedeny výše, měli prát jednou za půl roku. Kromě eliminace biologického odpadu prodlužujete praním jejich životnost. V případě polštářů a peřin plněných syntetickým vláknem je není problém vyprat doma, ovšem pokud vlastníte poctivý péřový polštář, nebo duchnu, zvolte raději specializovanou čistírnu. Po vyprání pamatujte, že musíte nechat lůžkoviny dostatečně proschnout, jinak se v nich budou tvořit plísně.

iZdroj fotografie: Freepik
V hotelech se často mění povlečení jednou denně kvůli vysokým hygienickým standardům

Ať se rozhodnete své povlečení a lůžkoviny prát tak často, jak je doporučeno, nebo jak jste zvyklí, dodržujte při tom pokyny výrobce. Tedy, obvykle se perou bílá prostěradla na 60 °C, barevné a hedvábné povlečení na 30 °C, na jemný program. Máte-li hedvábné povlečení, doporučuje se zakoupit síťovaný vak na prádlo a rozvěsit ho ještě vlhké, aby se nepomačkalo. Pamatovat byste také měli na to, že přímé slunce by mohlo hedvábné povlečení vybělit, rozvěsit byste ho proto měli uvnitř.

Zdroj: Laundrapp

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články