Seznam věcí, které do myčky nepatří a nikdy nebudou. Hodinový manžel upozorňuje, jak se vyhnout drahé katastrofě

Myčka je univerzální řešení mytí nádobí, jelikož vám ušetří mnoho času i sil a vy tam všechno jen naskládáte. No, vlastně raději ne všechno, pokud chcete, aby byla funkční.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Automatické myčky nádobí by se daly považovat za zázračné stroje, díky kterým uspoříte čas strávený v kuchyni a můžete se věnovat něčemu užitečnějšímu. Jenomže ne všechny položky ve vašich šuplících do ní patří a některé by mohla dokonce poškodit. Je lepší si tedy trochu práce přeci jen přidělat a těchto osmnáct věcí mýt ručně.

Dřevěné lžíce, mísy a krájecí desky

Prakticky vše, co je ze dřeva, byste do myčky dávat neměli. Takové pomůcky totiž obsahují přírodní oleje, které zabraňují tomu, aby dřevěné kusy vyschly a začaly praskat. Příliš drsné mytí by ovšem všechny oleje mohlo zahubit a vy byste tak museli furt kupovat nové dřevěné věci. Proto je lepší upřednostnit rychlé a šetrné ruční mytí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Kuchyňské nože je bezpečnější mýt v rukou

Sami víte, jak lehké je si s nimi ublížit, když je máte v ruce a pod dohledem. Co se tedy může stát, když je uzavřete do myčky, která stříká vodu ze všech stran? Hodně špatných věcí. Nechcete si poškodit jak jiné kusy nádobí, tak ani myčku samotnou, že ano? Navíc si je díky tomu můžete i ztupit, takže v tomto případě raději berte do rukou houbičku.

Struhače a síta tam také nedávejte

Je to docela podobné, jako v případě s noži. Pravdou je, že jakýkoli kuchyňský nástroj s ostrými hranami by v myčce vůbec neměl být umístěn. Struhadla a síta sice nejsou tak moc nebezpečná okolí, přesto mohou myčku značně zevnitř poškodit. Proud vody navíc stejně všechny bakterie neodstraní, jakmile se v nádobí nachází až moc malé dírky, kterými prostě neprojde.

iZdroj fotografie: Unsplash

Litinové nádobí vydrží navždy, když jej tam nedáte

Aby vám nádobí z litiny nezrezivělo a jídlo se vám nezačalo lepit, je potřeba využít oleje. Olej totiž proniká do železa a zanechává téměř dokonalou varnou plochu. Jenomže stejně, jako se dřevem, vložení do myčky by z litiny všechny důležité oleje odstranila. To by takové nádobí za nějaký čas ponechalo naprosto nepoužitelným.

Hliníkové pánve a nádobí taky ne

Jednorázové hliníkové nádobí nemáte vůbec do myčky dávat, to ví každý. Pokud jste to někdy zkusili, tak víte, že tam akorát tak ztmavne. Jenomže co už všichni neví je to, že to samé platí i o hliníkovém nádobí, které používáte dlouhodobě. Po takovém zacházení by mohlo dojít k tomu, že by se na nádobí začaly dělat skvrny a také by tmavlo.

iZdroj fotografie: Unsplash

Měděné pánve a hrnky umyjte ručně

Toto nádobí je klasické, krásné a působí starožitně. Což se rozhodně nedá moc kloubit s vkládáním do myčky, už jen z principu. Aby bylo lesklé a jasné, vyžaduje péče o něj zvláštní úsilí, které byste si myčkou akorát tak ztížili. Drsné chemikálie v mycích prostředcích na nádobí by jeho povrch okamžitě otupilo a vy byste měli po krásném nádobí.

Speciální pokličky od tlakových hrnců

Samotný tlakový hrnec můžete s naprosto čistým svědomím do myčky vložit, s jeho pokličkou to ovšem tak jednoduché nebude. Ta totiž obsahuje ventily, na jejichž principu celý koncept tlakového hrnce funguje. Činnost myčky by je mohla poškodit a to by při použití takové pokličky v praxi mohlo vést až k výbuchu hrnce.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nepřilnavé pánve raději vždy ručně

Mnoho nepřilnavých pánví sice máte označeno jako vhodné do myčky, přesto byste to riskovat nemuseli. Drsné mycí prostředky a příliš vysoké teploty si na nepřilnavém povrchu daň vždy vyberou, i když ne tak rychle. A již při prvních známkách poškození musíte pánev vyměnit, proto si rozmyslete, zda vám to za vaše oblíbené nádobí stojí.

Keramické pánve a nádobí tam nedávejte

Keramické pánve a nádobí jsou oblíbené hlavně díky nepřilnavému povrchu. Název sice klame, ale pravdou je, že keramické nádobí není z keramiky, jen jeho povrch je. Tak jako tak byste jej vždy měli mýt ručně. Mycí prostředky do myček nádobí totiž mohou obsahovat kyselinu citrónovou a různá bělidla, která jsou na povrch příliš drsná.

iZdroj fotografie: Unsplash

Akrylové nebo melaminové nádobí rovněž ručně

Tento druh nádobí je velice oblíbený hlavně díky jasným barvám a vzorům. Vysoké teploty vody v myčce by jej ovšem naprosto zničily. Již po několika umytích by došlo k prasklinám a ztrátě barvy a celkového designu. Pokud si tedy přejete, aby vydržely, tak využijte ručního mytí.

Izolované šálky, sklenice a nádobí

Plastové a kovové izolované šálky, sklenice a nádoby jsou skvělé, protože vaše teplé pití skutečně zůstane teplým a studené naopak studeným. Pokud jim chcete tyto vlastnosti zachovat, rozhodně je do myčky na nádobí nedávejte, riskovali byste ztrátu jejich hlavních funkcí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tištěné nebo ručně malované skleněné zboží

Techniky pro komerční tisk na sklo jdou kupředu a jsou stále lepší, přesto to ovšem není taková dokonalost, abyste si mohli dovolit je strkat do myčky. Tedy, dovolit si to samozřejmě můžete, jenomže pak se nesmíte divit, že o krásný potisk přijdete. Stačilo by jedno až dvě umytí a celý krásný motiv by byl v troskách.

Tenké plastové nádoby máte ručně umyté hned

A neriskujete přitom u toho jejich zničení. Pokud byste je do myčky daly, tak neriskujete to, že je nějakým způsobem poškodíte, ono totiž může dojít rovnou k jejich naprostému zničení. Teplá voda je zvládne zdeformovat takovým způsobem, že už ani jejich zbytky byste nenašli.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zavařovací či jiné úložné sklenice s papírovými štítky

Zde se jedná pouze o ty papírové štítky, které v myčce rozhodně nemají co dělat. Jestliže se vám je podaří odstranit, tak zde není žádný problém. Pokud jste si ovšem koupili sklenici, která má takový štítek na sobě nastálo, tak by byla tochu škoda jej ničit jen kvůli lenosti umývat ručně, ne?

Zlaté příbory a věci z porcelánu

Příbory ze stříbra si s myčkou hravě poradí a vytáhnete je krásně umyté, ovšem zlaté příbory a nádobí z porcelánu už to tak jednoduché nemají. Díky drsnému mycímu prostředku se uvnitř otupí a zabarví, což rozhodně není dobře. Raději byste proto vždy měli jít jistější cestou a takové nádobí umývat ručně.

iZdroj fotografie: Unsplash

Skleněné a porcelánové památní nádobí

Takové nádobí bývá mnohdy velmi staré a bylo by šílenství jej vkládat do něčeho tak drsného, jako je myčka. Nemělo by vůbec žádnou šanci a mohli byste se s ním rozloučit. U takového nádobí musíte postupovat velice jemně, jelikož i při ručním mytí může dojít k poškození.

Stříbro tam klidně dejte, krom nožů

Všechno stříbrné nádobí projde myčkou naprosto bez problémů, jen u nožů se menší zádrhel přeci jen vyskytuje. Mnoho nožů ze stříbra má totiž dutou rukojeť. Teplo myčky může způsobit, že lepidlo, které drží čepel na rukojeti, by se jednoduše roztavilo. K tomu dochází poměrně často, proto není dvakrát výhodné pokoušet štěstí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Mléčné sklo taky umyjte ručně

U nádobí na mléčné sklo je jeden malý problém, který zabraňuje tomu, abyste jej dávali do myčky. Po čase by totiž mohlo zežloutnout právě díky vysokému teplu a drsným mycím prostředkům. Pokud chcete své kousky nádobí zachovat v hezkém stavu, měli byste je vždy mýt ručně.

Dávali jste někdy některé nádobí ze seznamu do myčky a nevěděli, že si tím můžete uškodit?

Zdroj: Thespruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články