Dva úkony, které prodlouží životnost pračky až o 10 let: Jak vyčistit filtr a ochránit topné těleso bez volání mechanika

Pračka je důležitý pomocník v mnoha domácnostech. Abyste ji však udrželi v chodu po dlouhou dobu, musíte jí čas od času dopřát správnou údržbu.

Topné těleso pračky i Zdroj fotografie: iStock
                   

V současné době plné stresu, spěchu a nátlaku je téměř nemožné přežít bez užitečných a snadno použitelných domácích spotřebičů, jako je automatická pračka. Však právě díky tomuto skvělému přístroji můžete nosit voňavé a čisté oblečení, a to aniž byste museli hnout prstem. Pokud ji máte doma i vy, pravděpodobně také víte, že je důležité věnovat jí čas od času dostatek péče, aby si zachovala svou funkci po dlouhá léta.

Čištění filtrů pračky

Existují dvě hlavní příčiny poruchy automatické pračky, z nichž jednou je zanesený filtr a druhou zvápenatělé topné těleso. Pokud však budete právě tyto části pravidelně čistit, můžete prodloužit životnost přístroje až o neuvěřitelných 10 let. Nemusíte se ovšem ničeho obávat – jedná se o zcela snadné záležitosti, které zvládne levou zadní naprosto každý kutil či kutilka. Stačí se držet uvedených postupů a váš přístroj bude opět jako nový.

Abyste správně vyčistili filtr automatické pračky, musíte ve spodní části přístroje najít otevírací panel. Ten opatrně otevřete, vložte do něj misku na zachycení vody, která by se mohla vylít, odšroubujte kryt čerpadla a pomocí hadříku nebo houbičky ho vyčistěte od všech nahromaděných nečistot. Nakonec vše otřete do sucha, přišroubujte kryt zpátky a máte hotovo.

Odstraňování vodního kamene z topného vlákna

Při každém praní se na topném tělese, jehož úkolem je ohřívat vodu na správnou teplotu pro čištění prádla, usazuje určité množství vodního kamene. Pokud však tento problém dlouhodobě nijak neřešíte, mohou nahromaděné nečistoty značně poškodit vaši pračku. Je proto velmi důležité, abyste alespoň jednou za měsíc kompletně vyčistili celý přístroj, což vám pomůže vyvarovat se všem potenciálním problémům. Ani v tomto se však nejedná o nic náročného.

pračka a koš na prádlo iZdroj fotografie: Depositphotos

Automatickou pračku můžete vyčistit kyselinou citronovou nebo octem – obě látky byste měly umístit do přihrádky dávkovače (doporučené množství je 100 až 120 gramů kyseliny citronové a 200 až 250 mililitrů 10% octa) spolu s vybraným pracím prostředkem a následně spustit program při 60 °C po dobu nejméně 1 hodiny. Jako preventivní opatření pak můžete také pravidelně přidávat do pracího prostředku lžíci sody bikarbony, která změkčí vodu a neutralizuje veškeré pachy.

Nezapomeňte na těsnění

Abyste předešli možným komplikacím, čas od času byste měli vyčistit i gumové těsnění dvířek a prostor pro dávkování pracího prostředku. I zde totiž velmi snadno ulpívají nečistoty a často v nich rostou plísně. Proto vždy jednoduše vyjměte přihrádku na prací prostředky a vydrhněte ji pomocí zubního kartáčku a čisticího prostředku (nebo pokud se chcete držet raději přírodního řešení, použijte ocet). Nakonec vše vraťte zpátky a přístroj můžete dále používat. Ještě předtím ovšem nezapomeňte vyčistit prostor pod gumovým těsněním dvířek.

Jak se tyto užitečné triky osvědčily vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články