Posypte vnitřek trouby solí a zbavte se dlouholetých nečistot a připálenin v cuku letu

Pokud jste zanedbali čistotu vaší trouby a nyní bojujete s odolnými připáleninami, existuje několik možností, jak se jich efektivně zbavit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Špinavá trouba je nejenže nevzhlednou záležitostí, ale také může představovat určitá rizika. Zápach připálených zbytků jídla z předchozího pečení může negativně ovlivnit chuť a vůni čehokoliv, co se v ní rozhodnete poté připravit. Ať už bydlíte v pronájmu či ve vlastním, je potřeba o čistotu trouby náležitě pečovat. Někteří lidé to však mají ještě méně v oblibě než úklid toalety. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak tuto nepříjemnou činnost učinit o něco snesitelnější.

Jak postupovat v případě samočistící trouby

Jestliže vlastníte samočistící troubu, máte částečně vyhráno. Pokud se budete řídit pokyny jejího výrobce, bude svou práci vykonávat bezpečně a spolehlivě. Jakmile trouba vychladne, můžete vlhkým hadrem setřít veškeré nečistoty. O některých troubách se tvrdí, že v nich můžete během cyklu nechat rošty. Nicméně je lepší to nedělat. Rošty nejenže mohou změnit barvu, ale také může dojít ke zhoršení manipulace s nimi – budou se hůře zasouvat do trouby nebo z ní vysouvat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Otírejte veškeré rozlité tekutiny nebo zbytky jídla hned, jakmile trouba vychladne. Díky tomu můžete snadno snížit počet potřebných čistících cyklů. Pokud jsou nečistoty rozsáhlejší a pouhé otření hadříkem nestačí, vezměte si na pomoc plastovou škrabku. Případně je můžete vyčistit také pastou z jedlé sody a vody a hadrem. Vyvarujte se ale použití abrazivních prostředků, které by mohly poškodit speciální povrch trouby, díky němuž samočištění funguje správně.

Jak se vypořádat s nečistotami v běžné troubě

Ne každý je však majitelem samočistící trouby. Pokud tedy zápasíte s nečistotami u své běžné trouby, můžete se spolehnout na několik dobře dostupných ingrediencí, s nimiž vám její úklid půjde jedna báseň.

iZdroj fotografie: Depositphotos

1. Vyzkoušejte jedlou sodu

Jedlá soda, neboli hydrogenuhličitan sodný, je produkt využívaný v domácnostech k mnoha účelům. Když se nechá působit delší dobu, reaguje s uhlíkem v připálených zbytcích jídla a změkčuje je. Díky svým vlastnostem tak pomáhá účinně bojovat s připáleninami. Navíc působí jako jemné a bezpečné abrazivum, tudíž nehrozí poškození povrchu trouby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Do rozprašovače na vodu nalijte litr horké vody a nasypte 2 polévkové lžíce jedlé sody. Pečlivě protřepejte. Výslednou směs aplikujte na celý vnitřek trouby a nechte působit přes noc. Ráno lehce vnitřní část trouby postříkejte vodou a vše otřete mokrým hadrem. Pokud nějaké nečistoty a skvrny účinně odolávají, posypejte je jedlou sodou a nechte účinkovat pět minut. Poté je opět zkuste vydrhnout. Dejte však pozor, aby se jedlá soda nedostala na topná tělesa trouby.

2. Ocet v kombinaci se solí

Pokud je ve vaší troubě usazená opravdu odolná mastnota, pomůže ocet. Na znečištěná místa nasypejte jedlou sodu a tu postříkejte bílým octem. Následně nechejte působit ideálně přes noc. Před drhnutím můžete rovněž daná místa posypat troškou kuchyňské soli. Ta pomůže zvýšit celkový abrazivní účinek a nečistoty odstranit rychleji.

i

Sůl rovněž může zabránit usazovaní skvrn. Pokud se vám podaří omylem rozlít jídlo v troubě a nemůžete jej hned utřít, posypejte dané místo právě solí. Jakmile trouba vychladne, je díky ní mnohem snazší odstranit nečistoty.

3. Amoniak a jeho výpary

Elektrickou troubu lze snadno vyčistit pomocí výparů čpavku. Není však doporučováno jej používat, pokud máte plynovou troubu. Zahřejte troubu na 150 stupňů a na sporáku přiveďte k varu hrnec s vodou. Poté vypněte troubu. Následně do jednorázové hliníkové misky nalijte 125 ml čpavku a umístěte ji na rošt na horní pozici. Poté na rošt doprostřed trouby umístěte hrnec s vroucí vodou. Troubu zavřete a nechte působit přes noc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pára, teplo a výpary amoniaku proniknou do mastnoty a nečistot. Ráno rozřeďte zbylý čpavek v litru vody s několika kapkami prostředku na nádobí. Poté vytřete vnitřek trouby hadrem namočeným do daného roztoku.

A jak vyčistit špinavé rošty?

Ideálním způsobem, jak vyčistit znečištěné rošty, je vytáhnout je z trouby a pustit se do práce ve dřezu. Trocha drhnutí drátěnkou za pomocí jemného mycího prostředku obvykle postačí. Pokud jsou na roštech silné připáleniny, jichž se vám nedaří se zbavit, namočte je do vany se čpavkem. Připálené nečistoty poté půjdou dolů jako po másle. Samozřejmě i v tomto případě platí, že čím dříve otřete rozlité jídlo, tím méně práce budete mít s čištěním případných připálenin.

Co pomáhá vám na připáleniny v troubě?

Zdroj: HomeGuides

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články