Jak na sněhově čistou postel: Prostěradla nebudou zapáchat díky octové lázni, o vybělení se postará olej

Prostěradla, která každodenně používáme, do sebe mohou časem nasáknout tak velké množství potu a solí, že začnou zapáchat. Naučte se je dokonale vyčistit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během nemoci se můžeme zpotit tak, že naše ložní prádlo dostane opravdu zabrat. A totéž platí i pro nepříjemně horké dny nebo pro spánek s naším domácím mazlíčkem. Velmi brzy tak může nastat situace, kdy běžné postupy praní jednoduše stačit nebudou. V takovém případě je nutné přistoupit k sofistikovanějšímu způsobu.

Ocet vás zbaví zápachu

Pokud běžný postup praní na vaše prostěradla nebude zabírat, pak budete muset chtě nechtě vsadit na trochu té ruční práce. K ruce si vezměte:

  • Horkou vodu
  • Prostředek na nádobí
  • Bílý ocet
  • Jedlou sodu
iZdroj fotografie: Depositphotos

Dřez nebo vhodný kbelík naplňte horkou vodou. Přidejte jeden šálek mýdla a jednu lžíci prostředku na mytí nádobí. Do směsi namočte prostěradla a nechte je tam nejméně 30 minut. Mnohem lépe však uděláte, pokud jim dopřejete odpočinek přes noc. Ráno je trochu vyždímejte a vložte do pračky jako obvykle. Předtím však přímo do bubnu pračky přidejte půl šálku jedlé sody a zapněte přístroj na nejteplejší a nejdelší program.

V případě potřeby opakujte

Zohledněte přitom samozřejmě materiál prostěradel. Čistou bavlnu můžete vyprat na vyšší teplotu než textilie, v nichž je například příměs elastanu. Po vyjmutí prostěradel z pračky zkontrolujte, zda jsou opravdu tak svěží a bez zápachu, jak by bylo třeba. A pokud ne, jednoduše zopakujte celý postup ještě jednou. Nakonec určitě k úspěchu povede.

Jak vybělit zašlá prostěradla

Zatímco na zápach funguje tento postup opravdu skvěle, k dokonalému vybělení stačit nemusí. V takovém případě si vezměte k ruce 2 lžíce peroxidu a přidejte k nim 2 lžíce kvalitního pracího prášku a vodu. Použijte také dostatečně velký hrnec, do něhož se vám prostěradla bez problémů vejdou. Vody nalijte tolik, aby byla ponořená, a vše přiveďte k varu. 20 minut by mělo stačit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte během této doby otevřít v kuchyni okno, protože peroxid dokáže opravdu velmi nepříjemně zapáchat. Poté nechte vše vychladnout a nakonec vyperte běžným způsobem v pračce. Pro dosažení zářivé bělosti pak navíc ještě usušte prádlo na přímém slunci. Uvidíte, že oproti sušení doma je rozdíl značný. Peroxid vodíku však doporučujeme jen na bavlněná prostěradla, na umělých materiálech by mohl nadělat škody.

Bělení utěrek má svá specifika

Dost možná vás napadlo, že stejný postup můžete použít i na kuchyňské utěrky, které mají tendenci „zastarávat“ opravdu rychle. Bohužel kýženého výsledku byste nedosáhli, protože materiál používaný pro jejich výrobu je trochu jiný. Místo toho si tedy vezměte k ruce jiné ingredience. Budete potřebovat:

  • perkarbonát sodný (2 lžíce),
  • prací prášek (½ lžíce),
  • slunečnicový olej (2 lžíce).

Vezměte dostatečně velký hrnec a všechny utěrky do něj naskládejte. Zalijte je horkou vodou a přidejte všechny zmíněné ingredience. Dobře promíchejte. Poté hrnec přiklopte pokličkou (opět nezapomeňte otevřít okno) a přiveďte směs k varu. 5 minut pro dosažení dokonalé bělosti úplně stačí. Poté vše nechte vychladnout a následně utěrky vyperte v pračce na nejdelší a nejteplejší program. Uvidíte, že budou zase jako nové.

Jaké triky používáte pro praní svého prádla vy?

Jednoduchým způsobem můžete vybělit také záclony. Naučte se tento účinný trik

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články