Bezpečí nade vše aneb jak správně vyčistit telefon a počítač? Usazené bakterie mohou člověku řádně zavařit

U různých zařízení tráví lidé několik hodin denně, často je potřebují pro práci. Investovali do nich spoustu peněz a je třeba se o ně náležitě starat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Veškeré zařízení, které člověk denně používá, od telefonu přes tablet až po notebook nebo stolní počítač, je plné bakterií, které se neustále množí a nabalují. Při nedostatečné údržbě se omezí funkčnost elektroniky a stane se zdrojem zdravotních potíží. Stačí ale opravdu málo, aby se všemožným komplikacím předešlo. Jednou za pár dní zabere pravidelný „úklid“ jen pár minut a životnost všech zařízení se výrazně prodlouží.

Bezpečí nadevše

Většina zařízení, které lidé používají, má síťové napájení. Před řádnou údržbou je třeba odpojit se od elektrického proudu. V opačném případě hrozí vážný úraz, který může mít v krajním případě fatální následky. Nezáleží na tom, jestli se jedná o telefon v nabíječce, stolní počítač, notebook nebo jiný spotřebič.

Telefony a tablety – semeniště nečistot

Jako první je třeba vyjmout zařízení z ochranných obalů, plastových i silikonových. Právě pod nimi se drží největší množství špíny, množí se tam bakterie a zadržuje vlhkost. Ideální je namočit pouzdro de dezinfekčního prostředku nebo použít antibakteriální sprej, který odstraní všechny nežádoucí stopy. Pro další použití musí být dokonale suchý a čistý. Velké množství prachu se shlukuje kolem portů pro nabíjecí kabel a sluchátka. Je třeba se zbavit nečistot a nezatlačit je hlouběji do těla telefonu nebo tabletu.

Bezpečí až na prvním místě

Ideální je silný proud vzduchu, který je vyžene ven. Čas od času je dobré vyměnit i ochranné sklo. Má na sobě stopy používání a drží se po ním různé nečistoty. Na displej postačí suchý hadřík a přípravek na čištění brýlí. Telefon se přikládá těsně k obličeji a je nezbytné, ale byl neustále čistý. V opačném případě hrozí infekce nebo vznik nepříjemných a vleklých zánětů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Čisté klávesnice jsou základ

Před důkladným čištěním klávesnice je dobré ji vzít pevně do rukou a otočit klávesami dolů a několik desítek vteřin lehce třepat. Tak se z ní dostane většina nečistot. Ty brání bezproblémovému používání. Může jít o shluky prachu, nečistoty z rukou, drobky nebo semínka z jídla. Musíte mít ale na paměti, že s veškerým zařízením se musí zacházet maximálně opatrně.

Netradiční pomocník nesmí chybět

Druhým krokem je speciální guma. Vypadá jako ztuhlý sliz, přikládá se na klávesy a vyvíjí se na ni lehký tlak, aby se dostala i do méně přístupných míst. Guma kopíruje tvary jednotlivých kláves a lepí na sebe vše, co tam nepatří. Je to účinný, rychlý a levný způsob, jak klávesnici vyčistit. Nesebere-li guma všechno, přichází na řadu proud vzduchu nebo vatová tyčinka. Na závěr je možné použít roztok bez alkoholu, ale je třeba být maximálně opatrný, aby se ani kapka prostředku nedostala dovnitř klávesnice.

iZdroj fotografie: Unsplash

Myš – zdroj všeho nepořádku

Myš je používána téměř nonstop a měla by být čištěna co možná nejčastěji. Za prvé je kvůli nánosům nečistot ohrožena její funkčnost, za druhé je semeništěm pro nejrůznější bakterie. Proces čištění je ale rychlý a jednoduchý. Stačí ji pravidelně otírat suchým hadříkem a přípravkem na bázi alkoholu a proudem vzduchu uvolňovat jednotlivé spoje.

Zdroj: Expert Home Tips

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články