Rychlý a hlavně jednoduchý způsob, jak vyčistit žaluzie od prachu i mastnoty. Po měsíce se na nich neusadí ani smítko

Čištění žaluzií je náročný úkol, který se ne vždy může povést. Naštěstí však existují účinné tipy, které vám pomohou usnadnit práci a získat dokonalý výsledek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Horizontální žaluzie, které chrání vaše místnosti před sluncem, vyžadují správné a pravidelné čištění. Ačkoliv ve většině případů nepřitahují prach, mohou se na nich postupem času usazovat některé nečistoty, a proto byste měli dbát na jejich správnou hygienu – a to zejména v kuchyni a ložnici, kde trávíte nejdůležitější část dne. Abyste zachovali krásu a funkčnost tohoto nezbytného pomocníka v domácnosti, přinášíme vám osvědčené tipy, jak je správně a snadno vyčistit. 

Jak vyčistit horizontální žaluzie po demontáži

Mastné a jiné odolné skvrny, které se usadily na horizontálních žaluziích, vám pomůže nejlépe odstranit houbička a správný roztok (nejlépe vhodný mycí prostředek, nebo čisticí prostředek na sklo). Měli byste se však zpravidla vyhýbat drsným chemikáliím, práškům a také příliš drsným houbičkám, které mohou jejich povrch velmi snadno poškodit. Je také důležité, abyste všechny nečistoty, včetně stop mastnoty nebo sazí, umyli okamžitě. Tímto způsobem se vyhnete jejich zaschnutí a potenciálním problémům při pozdějším čištění. 

Horizontální žaluzie lze snadno čistit také bez nutnosti demontáže upevňovacích háčků. Aby se vám výsledek vydařil, můžete použít následující metodu: Smíchejte antistatikum a čisticí prostředek ve vodě, navlékněte si gumové rukavice a na ně si ještě navlékněte bavlněné domácí rukavice. Poté ponořte ruce do tekutiny a následně svými prsty očistěte všechny zašpiněné části. Nečistoty můžete také odstranit tak, že na ně nastříkáte čisticí prostředek na sklo a poté je otřete čistým bavlněným hadříkem.  

Používejte vlhké utěrky a buďte opatrní s vodou 

Čištění vám také usnadní dodatečná antistatická úprava. Abyste horizontální žaluzie umyli bezpečným způsobem, měli byste být zvláště opatrní při oplachování vodou – a to tak, aby tekutina nepronikla do upevňovacího profilu. Také je rozhodně nijak nestlačujte a silně netahejte, aby nedošlo k deformaci kovu nebo prasknutí plastu. Mytí byste také měli provádět na rozložených pásech, aby se na nich zbytečně neusazovaly další nečistoty a měli jste přístup do každého zašpiněného místa. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor byste si měli dávat také v případě, pokud máte horizontální žaluzie z drahého dřevěného kování, které je třeba ošetřovat s dvojnásobnou opatrností. Ty byste neměli nikdy omývat silnými kyselinami, nepoužívat k jejich čištění tvrdé a drsné houbičky a rozhodně na ně nepouštět proud vody. Aby jejich očista proběhla v pořádku, stačí použít měkký kus látky, namočit jej do vody smíchané s mýdlem (nejlépe bio) a poté jej dobře vyždímat. Každý pás poté otřete do sucha a v případě potřeby naneste lešticí, prach odpuzující prostředek. 

Jakým způsobem čistíte horizontální žaluzie vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Za staré telefony jsou sběratelé ochotni zaplatit majlant. Motorola má cenu i 100 tisíc Kč
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund