Zažloutlá vana se bude opět blyštit čistotou. Sněhově bílou barvu jí vrátí levný kuchyňský pomocník za 8 Kč

Usazeniny ve vaně se podstatně liší, kvůli čemuž je nutné se přizpůsobit a zvolit čisticí metodu, která je na daný druh nečistoty nejvhodnější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jelikož jsou vany nejčastěji vyráběny v bílé barvě, je běžné, že když se na nich objeví nečistota, je to hned vidět. Mnohdy se skvrnám nechce z povrchu vany dolů, což může být frustrující. Když si poté domů pozvete hosty, je často nevyřčeným přáním, aby si odolných skvrn ve vaně nevšimli. Způsoby, jak se těchto skvrn zbavit a vyhnout se tak takovým situacím, nejsou vůbec náročné. Většinu věcí, které jsou při čištění potřeba, máte navíc pravděpodobně doma.

Jak se skvrny na povrchu vany tvoří

Typy skvrn na povrchu vany se odlišují různými faktory. Mohou být tvořeny procentem minerálů ve vodě, jejím pH a počtem bakterií, které voda obsahuje. Všechny tyto látky se snadno usadí na povrchu ,a když se často nečistí, stanou se lidskému oku brzo viditelné. Na každou usazeninu platí nejvíce něco trochu jiného, ale naštěstí jdou odlišit na první pohled, a tak by neměl vzniknout problém při jejich identifikování.

Červených a černých skvrn se zbavíte

Červené skvrny se tvoří usazením železa, které je obsaženo ve vodě. Černé skvrny jsou tvořeny sirnými bakteriemi, kterých bude v dané vodě pravděpodobně nadbytek. Oba tyto typy skvrn lze snadno odstranit za pomoci jedlé sody a peroxidu vodíku, přičemž obě tyto suroviny lze snadno sehnat. Jedlá soda se prodává snad v každém obchodě s potravinami a peroxid vodíku seženete určitě v lékárně. Čisticí směs vytvoříte tak, že smícháte dva díly jedlé sody a jeden díl peroxidu vodíku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vznikne tak poté účinný čistič v konzistenci pasty, který za pomoci kartáče krouživými pohyby nanesete na keramický povrch vany. Jakmile je pasta rozprostřena po celém povrchu, je vhodné ji nechat alespoň půl hodiny působit. Poté kartáčem vanu vydrhněte a opláchněte teplou vodou. Lidé, kteří mají povrch vany z akrylátu, by se však měli této metodě raději vyhnout, jelikož by se mohlo stát, že by jej poškodili.

Žluté skvrny jsou nejčastější

Žlutý povlak na povrchu vany je tvořen usazenými oleji, které produkuje naše tělo, ale také mycími prostředky, které jsou z tuků vyráběny. Na tento typ skvrn je nejlepší použít bílý ocet, který seženete za hubičku v supermarketu. Nejjednodušší je ocet přelít do nádobky s rozprašovačem a hustě ho roznést po celé zasažené oblasti vany a poté dvacet minut vydržet, aby měl čas působit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile tato doba uplyne, otřete povrch vany houbičkou a teplou vodou jej opláchněte. Tento způsob je vhodný i na vany z akrylátu, protože nehrozí, že by se při procesu nějak poškodil její povrch. Akrylátový povrch je totiž velmi citlivý na hrubší částečky. V případě, že byste na něj použili pískový čisticí prostředek, hrozí, že by na něm zanechal rýhy a poškodil jej.

Rezavé a modrozelené skvrny lze také vyčistit

Modrozelené skvrny má za následek nízké pH vody, které indikuje, že je voda kyselá. Rezavé skvrny vznikají stářím vodovodních trubek a jejich korozí. Částečky zkorodovaných trubek voda s sebou poté nabírá a ony se následně usadí na povrchu vany. Na tyto typy skvrn je nejúčinnější abrazivní čisticí prostředek v pískové konzistenci a melaminová houba. Tyto produkty by měly být k dostání v drogerii, ale v případě, že se tam s nimi nesetkáte je můžete objednat přes internet.

Pro snadné nanesení na povrch vany je ideální smíchat vodu a abrazivní čisticí prostředek ve stejném dílu. Jakmile tuto směs po něm rozprostřete, vyčkejte alespoň deset minut, než směs naruší vrstvu usazenin. Následně vezměte melaminovou houbu a krouživými pohyby vanu vydrhněte. Jakmile máte hotovo, opláchněte vanu horkou vodou. Protože má tento abrazivní čisticí prostředek pískovou konzistenci, není tento způsob čištění vhodný na akrylátové povrchy.

Jakým způsobem čistíte doma vanu vy?

Zdroj: Familyhandyman

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články