Sbohem, páchnoucí boty. Sedm osvědčených rad, jak je udělat svěží a zabránit smradu i do budoucna

Boty mohou po dlouhodobém nošení často zapáchat, a to u některých jedinců obzvláště intenzivně. Tyto triky vám je pomohou udržet co nejdéle svěží.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V uzavřených botách se nohy často potí, což může vést k hromadění vlhkosti a následně vzniku nepříjemného zápachu. Jedná se o poměrně častý problém, který vás však může nepěkně shodit na jakékoliv návštěvě, a proto byste jej měli řešit co nejdříve. Naštěstí však existují účinné domácí způsoby, jak veškerý zápach snadno odstranit a udržet tak své boty co nejvíce svěží. Níže jsme si pro vás připravili ty nejlepší z nich. 

1) Udržujte boty v suchu

Aby vaše boty nezapáchaly, měli byste se je snažit vždy udržovat v suchu. To znamená, že jakmile přijdete domů v deštivých a mokrých dnech, ihned si zujte boty a důkladně je osušte. Můžete například stáhnout tkaničky, vyjmout stélky a poté je postavit vedle topení nebo na místo, kam svítí teplé sluneční paprsky. 

2) Boty můžete zmrazit

Bakterie, které jsou příčinou zápachu, nemají rády příliš nízké, nebo naopak vysoké teploty, a proto se jim daří v záhybech těla, mezi prsty a zejména ve vlhkém prostředí bot. Pokud je tedy chcete vyhubit a udržet tak své boty svěží, jednoduše vložte svou obuv do pevně uzavíratelného nylonového sáčku a poté do mrazáku. Můžete je tam nechat přes noc a druhý den je důkladně vysušit, nejlépe na čerstvém vzduchu. V opačném případě můžete použít pro dezinfekci bot teplou páru. Jistě budete překvapeni, jak je tato metoda účinná. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Citrusové plody

Kůra citrusových plodů, zejména citronu a pomeranče, obsahuje spoustu esenciálních olejů, které můžete použít k dezodorizaci bot – jedná se navíc o skvělý způsob, jak využít něco, co byste stejně vyhodili. Stačí ji jednoduše vložit do bot přes noc a druhý den si budete moci obout příjemně vonící tenisky.

4) Esenciální oleje

Pokud je zápach opravdu intenzivní a nepomáhá vám ani citrusová kůra, můžete zkusit použít k jeho odstranění sílu esenciálních olejů. Mezi ty nejúčinnější z nich patří levandulový, který disponuje antibakteriálními účinky, pomáhá neutralizovat nepříjemné pachy a velmi příjemně voní. Jednoduše nakapejte pár kapek dovnitř vašich bot a uvidíte, jak budou do druhého dne krásně svěží a voňavé.  

5) Jedlá soda

Jedlá soda je univerzální zázrak, který dokáže pohlcovat jak vlhkost, tak i nepříjemné pachy způsobené bakteriemi. Jednoduše ji proto nasypejte dovnitř bot a nechte ji působit přes noc, aby byly její účinky co nejefektivnější. Druhý den pouze prášek důkladně vyklepejte, a pokud chcete účinek posílit, můžete do směsi přidat také antibakteriální prostředek s oxidem zinečnatým, který je k dostání v lékárně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Čistý alkohol

Dalším skvělým způsobem, jak odstranit veškerý zápach z bot, je použití čistého alkoholu, který je k dostání téměř v každé lékárně. Stačí do něj namočit vatový tampon a ten následně vložit do bot. Tekutina se rychle odpaří, přičemž díky svým antibakteriálním účinkům pomůže odbourat také veškeré usazené pachy. Můžete jej také kombinovat s esenciálními oleji, aby vaše boty navíc krásně voněly.

7) Kočičí stelivo

Kočičí stelivo skvěle pohlcuje vlhkost a váže zápach, tudíž se jedná o dalšího účinného pomocníka v boji proti nepříjemnému zápachu. Jednoduše směs vložte do bot, nechte ji působit přes noc a druhý den ji vysypte do koše. 

Jaký způsob se nejlépe osvědčil vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat