Stojan na nože –⁠ nejzanedbanější část kuchyně, co se úklidu týče. Jak ho důkladně vyčistit a zlikvidovat semeniště bakterií?

Jestliže vás nikdy nenapadlo vyčistit blok, do kterého v kuchyni ukládáte nože, měli byste to změnit. Vystačíte si s jednoduchými triky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V kuchyni se může ukrývat celá řada „špinavých nástrah“. Často se mluví například o houbičce na nádobí nebo o kuchyňských prkénkách, ovšem na jednu součást domácnosti zapomíná skoro každý – blok na nože obvykle omýváme jen zvenčí, aniž bychom se zamysleli nad tím, co všechno se může nacházet v jeho útrobách. A jak ho tedy vyčistit?

Proč čistit blok na nože

Dost možná to vypadá jako zbytečnost, vždyť dovnitř se přece žádná špína dostat nemůže. Ovšem nic není vzdálenějšího pravdě. Zapomínáme totiž na to, že dřevo je přírodní materiál, který do sebe dokáže nasávat vlhkost. A v jeho útrobách tak vzniká ideální prostředí pro růst mikroorganismů. A pak už jen stačí, abychom dovnitř uložili malinko znečištěný nůž a máme na problém zaděláno.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale ve hře nemusí být jen špatné mytí nádobí. Vždyť nejrůznější drobky mohou do rýh ve dřevě zapadnout i v okamžiku, kdy například nad blokem manipulujeme s jídlem. A pokud k tomu navíc připočítáme již zmíněné ideální prostředí pro růst bakterií, plísní a dalších mikroorganismů, které byste mít na svých nožích rozhodně nechtěli, zjistíme, že nám na lince roste potenciální průšvih.

Jak na čištění bez chemie

Jestli vás četba následujících řádků svádí k nějakému drastickému řešení, pak vás můžeme ujistit, že je zbytečné. Stačí, pokud doma najdete malou štětku na čištění brček nebo odtokového otvoru do lednice. Podmínka je jediná – musí být tak dlouhá, aby pohodlně dosáhla až na dno bloku. Dále si připravte:

  • bělidlo nebo ocet
  • teplou vodu
  • mýdlo
  • čistý hadřík
iZdroj fotografie: Depositphotos

Ze všeho nejdříve blok vyprázdněte, nože omyjte a odložte stranou. Pokud je to možné, nedávejte je do myčky. Tam se totiž tupí, mnohem více jim prospěje trocha ruční péče. Poté dřevěný blok otočte vzhůru nohama nad dřezem nebo jinou nádobou a pořádně ho vyklepejte. Budete překvapeni, kolik nečistot vypadne ven.

Jak na čištění bloku na nože

Následně rozpusťte jednu čajovou lžičku bělidla (nebo octa, chcete-li vsadit na přírodní čištění) ve čtyřech šálcích teplé vody. Namočte do něj malou štětku na lahve tak, aby byly ponořeny všechny štětiny. S pomocí tohoto pomocníka poté důkladně vydrhněte všechny štěrbiny. Jakmile bude vše čisté, omyjte mýdlovou vodou ještě vnější stranu bloku, osušte a nechte doschnout v teple. Teprve poté vraťte nože dovnitř.

Dobré tipy pro čištění

Snažte se během celého procesu blok co nejméně namočit. Dřevo totiž bude vysychat opravdu dlouho a mohou se v něm rozmnožit nežádoucí mikroorganismy. Po umytí ho postavte vzhůru nohama na savý ručník a nechte prosychat minimálně přes noc. Toto čištění opakujte nejlépe jednou za čtvrt roku, podle potřeby i častěji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit odolné skvrny

Našli jste na bloku nevzhledné skvrny, na které běžné prostředky nezabírají? Pak vyzkoušejte směs peroxidu, octa a jedlé sody. Budete potřebovat:

  • horkou vodu (asi půl litru)
  • jedlou sodu (2 lžíce)
  • tekutý gel nebo mýdlo na praní (2 polévkové lžíce)
  • peroxid vodíku (2 polévkové lžíce)
  • ocet (2 polévkové lžíce)

Vše smíchejte, naneste na skvrnu a nechte působit několik minut. Skvrna by měla poté jít odstranit prakticky bez drhnutí. Tento univerzální čistič můžete použít i na další povrchy v kuchyni nebo v koupelně. Výjimku tvoří jen mramor a pískovec, na nich by mohl peroxid zanechat nehezké fleky.

Jaké triky používáte pro efektivní čištění domácnosti vy?

Pokud máte dojem, že už je váš blok příliš zašlý a jednoduše vyčistit nejde, vyrobte si nový během několika minut

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články