Houbičky na nádobí nejsou barevně rozdělené bezdůvodně: Žlutá se hodí na mytí sklenic, zelená zas na připálené jídlo

Houbičky na nádobí neodmyslitelně patří do každé kuchyně. Jejich barevnost ale není nahodilá a každá houba se hodí na jiné povrchy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kuchyňské houbičky patří mezi spotřební zboží a jsou používány na denní bázi. Při jejich koupi hrají roli kritéria, jako jsou cena, velikost nebo počet kusů v balení. Věděli jste ale, že jejich barevné rozdělení má svůj důvod a od barvy se odvíjí způsob jejich použití? Váš pohled by měl spočinout i na abrazivní (brusné) straně houbičky, která se také různí a je rovněž vyráběna za konkrétním účelem.

Způsob užívání houbiček podle barev

Houbičky se barevně rozdělují podle jejich tvrdosti. Žlutá houbička je nejměkčí a hodí se tak ideálně na čištění sklenic. Houbička je nepoškrábe. Mezi středně měkké houbičky se řadí červená, oranžová či růžová. Takto barevné houbičky jsou šetrné i ke sklenicím, ale jsou vhodné především na odstranění drobných nečistot na nádobí. Mezi nejtvrdší houbičky patří zelená. I když je pocitově také měkká, oproti těm ostatním je výrazně tvrdší a její použití je vhodné na odstranění hodně zaschlého a připečeného jídla z nádobí nebo hrnců.

Rovněž abrazivní vrstva má různé zbarvení. Na sklo nebo jiné materiály náchylné k poškrábání volte žlutou abrazivní vrstvu. Modrá nebo červená abrazivní strana houbičky na nádobí je středně brusná a používá se na běžný úklid a čištění povrchů. Nejtvrdší abrazivo obsahuje zelená vrstva. Houbička se zelenou brusnou stranou změkne až po čase užívání a poradí si s největšími nečistotami. U houbičky s tímto povrchem buďte opatrní při použití na smaltované nebo teflonové nádobí, mohlo by dojít k jejich poškrábání.

Jak se o kuchyňskou houbu starat, aby dlouho vydržela

Houbičky jsou zlatý důl pro bakterie a viry, je proto nutná jejich častá výměna. Životnost můžete ale prodloužit několika způsoby. Bakterií ji zbavíte tím, že ji dáte do myčky společně s nádobím. Položte houbičku do horního koše, aby nespadla do filtru. Další možností je dezinfekce vroucí vodou, postačí nechat ji pár minut provařit a bude zase čistá. Pro ještě lepší účinek přidejte trochu octu.

Kuchyňské houbičky iZdroj fotografie: Piqsels

Stejně tak je možné ji zbavit bakterií i v mikrovlnné troubě. Houbičku namočte a vyždímejte. Vhodnou nádobu naplňte vodou, vložte houbičku a pusťte mikrovlnnou troubu na co nejvyšší výkon po dobu 4 minut. Po vychladnutí ji dobře vyždímejte. Houbičku je možné i vyprat v pračce za použití malého množství přípravku proti mastnotám, nebo přidáním pár kapek bělidla, které má silně dezinfekční účinky.

Jak často měníte houbičky na nádobí?

Zdroj: DearBorn
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články