Domácí aviváž vhodná i pro alergiky: K prádlu stačí přidat 4 lžíce, její účinek je silnější než u běžných změkčovačů

Změkčovač tkanin je velmi důležitý pomocník v domácnosti. Pokud však za něj nechcete utrácet, můžete si jej vyrobit z několika obyčejných ingrediencí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Změkčovač tkanin patří mezi základní prostředky, které by neměly chybět ve vaší domácnosti. Jeho funkcí je zejména zachovávání měkkosti povlečení, ručníků a vesměs všech dalších kusů prádla, které perete. V poslední době se však stále častěji objevují zmínky o tom, jak je tento výrobek nebezpečný, protože má škodlivé dopady na lidské zdraví – ano, některé komerční druhy skutečně mohou způsobovat alergie a další kožní problémy. Proto se níže můžete podívat na domácí změkčovač tkanin, který vám ulehčí mnoho práce. 

Změkčovač tkanin v domácnosti

Komerční změkčovače tkanin často obsahují škodliviny, alergenní látky a syntetické vůně, které mohou podráždit vaši kůži a vést k alergickým reakcím těla. Je proto důležité, abyste vždy volili takový výrobek, který vás nijak neohrožuje. Abyste si však byli stoprocentně jistí, můžete si jej také vyrobit sami doma, a to smícháním několika obyčejných ingrediencí, které již pravděpodobně máte ve svém domově. Budete potřebovat následující: 

  • 200 mililitrů teplé vody
  • 800 mililitrů organického jablečného octa
  • 100 gramů jedlé sody
  • 20 kapek esenciálního oleje (podle toho, jaký preferujete)

Jakmile získáte všechny potřebné ingredience, připravte si několik nádob, rukavice a chvíli vašeho času. Příprava domácího změkčovače tkanin je sice jednoduchá, ale raději se snažte dodržovat hygienická doporučení, aby se vám nic nestalo – často se stává, že se některé ingredience vylijí na zem nebo na oblečení. Rozhodně proto nepodceňujte tyto silné prostředky a buďte připraveni. Níže najdete postup, jak si vyrobit vlastní změkčovač tkanin. 

Postup pro přípravu změkčovače tkanin:

  • Nejprve si připravte plastovou nádobu a přidejte do ní vodu, jablečný ocet a jedlou sodu. Všechny ingredience smíchejte a nechte alespoň hodinu stát, aby se z nich stala jednolitá hmota – během této doby probíhá mezi jednotlivými složkami chemická reakce, která vede k výrobě změkčovadla.
  • Jakmile uplyne stanovená doba, nalijte směs do skleněné nádoby, přidejte esenciální olej a vše pořádně promíchejte. Poté nádobu uzavřete a očistěte od případných skvrn či uniklých kapek.
  • A máte hotovo, váš změkčovač je připraven!
iZdroj fotografie: Pixabay

Množství na jedno praní

Před použitím vašeho vlastního změkčovače tkanin nezapomeňte vždy protřepat nádobu. Co se týče množství, postačí vám 4 polévkové lžíce směsi na jedno praní. Jakmile tento užitečný domácí prostředek vyzkoušíte, budete překvapeni, jak dobře funguje. Jeho účinky jsou mnohem silnější než v případě běžného komerčního změkčovadla, a to aniž by obsahoval jakékoliv škodliviny nebo alergeny. Jedná se proto také o užitečný prostředek, který můžete použít k praní kojeneckého a dětského oblečení nebo doplňků. 

Jak se změkčovač osvědčil vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat