Nezapomínejte na umývání a čištění žaluzií | adbz.cz

Nezapomínejte na čištění žaluzií. Usazuje se zde nejvíc nečistot, bakterií a virů zodpovědných za chronická onemocnění

Každý z vás má u některých oken nainstalované rolety nebo žaluzie. Mnozí ani neusnou, dokud je nezatáhnou. Ale je třeba je i umývat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdo už to někdy zkoušel, tak ví, že umývání a čištění rolet nebo žaluzií je docela náročná a zdlouhavá práce. Může se přitom zdát, že je to naprosto jednoduché. Tato stínidla se ale skládají z mnoha malých částí, na kterých se snadno usazuje prach a špína. A každá část žaluzie vyžaduje jiný způsob čištění. Nemyslete si, že když je řeč o jejich čištění, tak jde jen o krásu.
Jak často čistit žaluzie a rolety

Nezáleží na tom, jestli jsou vaše žaluzie kovové, dřevěné nebo plastové. V každém případě byste je měli čistit pravidelně. Jedenkrát měsíčně z nich suchým hadříkem setřete nahromaděný prach a celkové čištění žaluzií a všech jejích částí provádějte jednou nebo dvakrát ročně.


iZdroj fotografie: Deposithotos

Čištění pomocí domácích prostředků

Většinou se k umývání používá pouze voda a hadřík. Pokud chcete trochu silnější čistící výkon, dejte do půl litru vody pár kapek mýdla. Také do směsi můžete přidat trošku čističe na sklo, to by také mělo pomoci.


iZdroj fotografie: Deposithotos

Nejprve žaluzie vysajte

Vysajte žaluzie pomocí nástavce s kartáčem, aby nedošlo k jejich poškození a polámání. Nejlepších výsledků dosáhnete, když je otočíte na jednu stranu a potom budete postupně vysávat. To stejné udělejte s druhou stranou.

Nyní přichází na řadu hadřík

Po vysávání pořádně prohlédněte každou žaluzii zvlášť a hledejte otisky prstů a jiné různé nečistoty. Ty poté otřete vlhkou houbičkou a nakonec použijte suchý hadřík, kterým mokrá místa vyleštěte a vysušte.


iZdroj fotografie: Deposithotos

Jak udržet žaluzie déle čisté

Paradoxně se nedoporučuje používat na a dřevěné rolety čistící sprej na dřevo. Mohlo by to způsobit zalepení, na které by se rychle přichytával prach. Hliníkové žaluzie rozhodně neumývejte horkou vodou. Pomocí studeného vzduchu z fénu můžete odfouknout špatně dostupný prach. Pokud toto čištění provádíte pravidelně, používejte vodu smíchanou s kapkou octa.

Jak často a jakým způsobem čistíte žaluzie vy?

Zdroj: Thespruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
2 hřebíčky denně nakopnou imunitní systém a zlepší trávení. Ihned je přidejte do stravy, ochrání před nachlazením i chřipkou
DámskýDeník.cz
Sklady před vánočními svátky
Události247.cz
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě.cz
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář