Hlasité odsávání vlhkosti v koupelně? Stropní ventilátor si žádá pravidelné čištění. Celý postup si raději foťte

Mnozí ještě nikdy v životě stropní ventilátor v koupelně nečistili. Plísně, které často vznikají právě kvůli zanedbání péče o jeho čistotu, však čistila už většina.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ač je to často odkládáno (nebo to není děláno vůbec), čištění ventilátoru v koupelně je velmi důležité. Bez pravidelné péče se může časem stát, že tento přístroj nebude fungovat tak, jak má. Ventilátor se totiž po čase zanese prachem a nečistotami, což může mít za následek nadměrnou vlhkost v koupelně, která vede k tvorbě plísní.

Jak vyčistit ventilátor

Představa, že před samotným úklidem se musí stropní ventilátor odmontovat, mnoho lidí od jeho čištění odradí. Je to ale velká chyba, protože ventilátor má v koupelně důležitou funkci. Jeho lopatky jsou oproti běžným ventilátorům natočeny opačným směrem a je pro to velmi dobrý důvod. Ženou totiž vzduch z koupelny ven, a místnost se tak rychleji zbaví nejen zápachu, ale i vlhkého vzduchu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzduch v koupelně se dá regulovat i oknem, což je sice velmi efektivní, ale mnoho koupelen luxusem v podobě okna nedisponuje. Leckdy navíc otevření okna znamená narušení vašeho soukromí. Ventilátor by se proto měl čistit alespoň dvakrát do roka. Jakmile budete vědět, jak ho vyčistit, nezabere vám to ani 15 minut. Tento rychlý úkon navíc může být klíčový, co se jeho hlučnosti týče.

Správný postup čištění ventilátoru v koupelně

Před tím, než s ním budete jakkoli manipulovat, vypněte pro jistotu elektřinu v koupelně. Tento krok je opravdu důležitý – při jeho nedodržení se může stát vážná nehoda. Buďte proto opatrní a neberte toto varování na lehkou váhu. Stropní ventilátory se od sebe poměrně často liší. Nejčastěji však můžete hlavní kryt sundat tak, že povytáhnete víko a po obou jeho stranách stlačíte drátky, které se stáhnou k sobě. Tímto způsobem ho sundáte a můžete ho zatím položit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Budete potřebovat šroubováky, abyste mohli odmontovat i další část. Nejčastěji se jedná o pár šroubků, takže se není čeho bát. Poté už vám nic nebrání a můžete vyjmout ventilátor a dát se do čištění. Na něj nebude zapotřebí žádných zvláštních prostředků. Postačí vám obyčejný hadřík a oblíbený saponát. Každý díl zvlášť důkladně vyčistěte a nezapomeňte ani na nově obnaženou stropní část ventilátoru. Jakmile máte hotovo, zbývá už jen ventilátor znova sestavit.

Jednotlivé kroky demontování si raději foťte

V případě, že máte obavy, aby při zpětném sestavování nevznikly komplikace, můžete si práci usnadnit tak, že při jeho sundávání budete jednotlivé části fotit. Z fotek se pak dá zjistit, jak byly díly původně umístěny a vy je můžete podle této nápovědy zase rychle dát na původní místo bez stresu, jestli takto opravdu patří. Po dokončení se můžete těšit z dobře odvedené práce a poslechnout si ventilátor, který bude s velkou pravděpodobností o dost tišší než před vyčištěním.

Jak se staráte o stropní ventilátor v koupelně vy?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články